Nová strategie USA omezí použití jaderných zbraní

Americký prezident Barack Obama právě dnes představí novou jadernou strategii Spojených států. V rozhovoru pro list New York Times dal najevo, že mimo jiné omezí podmínky, za kterých by Amerika měla jaderné zbraně použít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama při projevu

Americký prezident Barack Obama při projevu | Foto: US Department of Defense

Nová jaderná strategie Spojených států, kterou Obama nastíní jen dva dny před tím, než v Praze podepíše odzbrojovací smlouvu s ruským kolegou Dmitrijem Medvěděvem, má snížit počet nukleárních hlavic a omezit podmínky pro jejich použití.

Prezident Obama mluvil v rozhovoru pro New York Times opět o tom, že se svět od dob studené války změnil a tomu má odpovídat nová strategie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové jaderné strategii USA jsme v Ozvěnách dne hovořili s Jiřím Schneiderem z Pražského institutu bezpečnostních studií.

Podle zatím zveřejněných informací vylučuje například americký atomový útok proti státům, které takovou výzbroj nemají a neporušují Dohodu o nešíření jaderných zbraní.

Dokument ale nemá úplně vyloučit možnost jejich použití při případném útoku na jiné země jako je Írán nebo Severní Korea. Tedy státům, které mezinárodní úmluvy nerespektují. Přesto je podle amerických konzervativních, republikánských kritiků nový Obamův přístup naivní a kompromituje národní bezpečnost USA.

Komentátoři popisují projev, se kterým dnes vystoupí prezident Obama, jako ostrý posun v dosavadní jaderné strategii Spojených států či jako čáru za politikou, jíž se Washington držel během studené války - a do značné míry i v desetiletích po jejím skončení.

Nová strategie sníží význam jaderných zbraní

„Co se čeká je, že USA ve své nové jaderné politice sníží význam jaderných zbraní, který během studené války a také po 11. září zůstával velmi vysoký,“ uvedl v Ozvěnách dne Jiří Schneider z Pražského institutu bezpečnostních studií.

Podle něj ale nelze očekávat, že Spojené státy vyhlásí politiku, že v žádném případě nepoužijí jaderné zbraně jako první. „Na druhou stranu velmi významně sníží práh jejich možného použití. Samozřejmě odstrašení s pomocí jaderných zbraní se USA v dohledné době nevzdají,“ uvedl.

Podle Schneidera jaderné odstrašení spočívá ve dvou věcech – v arzenálu a v podmínkách jeho použití, což právě stanovuje nová jaderná strategie.

„Pokud jde o arzenál, tam USA podepsaly a ještě neratifikovaly smlouvu o zákazu testů – omezení, že nelze testovat jaderné zbraně výbuchy. Pokud jde o vlastní politiku, tam dojde ke snížení významu jaderných zbraní – USA budou deklarovat, že nejsou určeny k tomu, aby reagovaly na nějaké hrozby,“ uvedl bezpečnostní analytik Jiří Schneider.

K bezpečnějšímu světu bude ještě daleko

Následujíci uzavření rusko-americké smlouvy v Praze bude podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka určitě pokrokem. K tomu, aby byl svět bezpečnější, ale bude ještě dlouhá cesta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák na Rádiu Česko

„Smlouva zahrnuje strategické arzenály, rakety, které jsou v pohotovosti. Existují ale tisíce dalších hlavic, které jsou ve skladech a těch se smlouva netýká. Navíc se netýká ani taktických zbraní, tedy rakety s menším dostřelem a také jaderné munice, která se dá použít ve formě dělostřeleckých granátů,“ upozornil Slezák.

Přitom právě tyto věci velmi zajímají západní Evropu, protože právě tam mají USA ve skladech rakety tohoto typu. Skutečnou hrozbou jsou navíc podle Slezáka země, které by si chtěly pořídit jadernou zbraň.

„O jejich odpovědnosti, která by se jen blížila ruské nebo americké, lze důvodně pochybovat,“ dodal Slezák.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Ondřej Černý, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme