Nová studená válka? 'Jen napětí. Rusko a USA se testují, ale chtějí spolupracovat,' tvrdí exvelvyslanec

Dohadují se o diplomatické objekty. Soupeří spolu na Blízkém východě, na východě Ukrajiny i v Pobaltí. Přitom během loňské předvolební kampaně Donald Trump sliboval, že jako prezident dramaticky vylepší vztahy s Ruskem. Vypukla mezi oběma velmocemi studená válka? „Nazval bych to spíš napětím. Navzájem se testují, stále ale existují oblasti, ve kterých chtějí spolupracovat,“ domnívá se bývalý velvyslanec v Rusku i Spojených státech Petr Kolář.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní Trump se silně liší od reálného člověka, dostatečně rychle analyzuje a odpovídá na vznesené otázky, řekl Putin. | Zdroj: Reuters

Zatímco během studené války si obě strany vyhrožovaly otevřeným konfliktem a směřovaly k němu i jejich diplomacie, dnes si ho obě velmoci viditelně nepřejí. Bylo to patrné například při americkém raketovém útoku na leteckou základnu v Sýrii, kdy byla ruská strana včas varována. Podle Koláře si Rusko od nástupu Donalda Trumpa slibovalo návrat kissingerovské realpolitiky a dohodu o vymezení sfér vlivu. K němu nyní dochází trochu jinou formou.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý zároveň připomíná, že střední Evropu a Českou republiku Rusko dodnes považuje za svou zájmovou oblast, které se nechce vzdát. V době sporů o umístění amerického radaru v Brdech to dokonce vedlo k výhrůžkám zamíření jaderných zbraní na naše území.

Nechtěná válka

Podle bezpečnostního experta sice Rusko ani Spojené státy nemají zájem na otevřeném konfliktu, přesto k němu ale může dojít. Poměřování sil se zbraní v ruce považuje za nebezpečné, konflikt může zažehnout i technické nebo lidské selhání.

14. září začne společné vojenské cvičení Ruska a Běloruska, kterého by se podle západních analytiků mohlo zúčastnit až sto tisíc vojáků. „Je to vzkaz druhé straně, že máme kvalitní ozbrojené síly, které můžeme použít. Děláme to i my. Rusko ale na svých západních hranicích soustřeďuje poměrně velké síly a nervozita roste,“ varuje.

Diplomatická hra

Soupeření pokračuje i na diplomatické úrovni. Spojené státy nařídily uzavřít konzulát v San Franciscu a obchodní zastoupení ve Washingtonu i New Yorku v reakci na vynucené snížení amerického personálu v Rusku, což zase byla ruská odveta za americké sankce.

„Nejde o nic dramatického. Je to jen taková hra, která nemá reálný vliv na tu velkou diplomacii. Je to ukazování svalů před světovou i domácí veřejností. Komunikace na nejvyšší úrovni probíhá dál, k přerušování diplomatických vztahů nedochází,“ upozorňuje Kolář.

Renata Kropáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme