Nová vláda by měla změnit vyjednávání v Bruselu, tvrdí Vicenová

Česko by mělo změnit způsob, jakým v Bruselu hájí své zájmy. Českému rozhlasu to řekla česká velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová. Vznikající trojkoaliční vláda Petra Nečase by podle ní měla klást větší důraz na kompromis.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Vicenová

Milena Vicenová | Foto: Petra Čechová

Na Česku totiž podle Vicenové stále ulpívá negativní pověst z loňska. Tehdy v Praze padla vláda uprostřed českého předsednictví sedmadvacítky a prezident Václav Klaus odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S velvyslankyní při EU Milenou Vicenovou mluvil Ondřej Houska.

„Jsem přesvědčená, že je správné a nutné hájit pozice členské země. Kde je to pro nás zásadní, nekompromisně a od začátku prezentovat naše postoje a vysvětlovat proč. To není žádný problém,“ řekla Vicenová s tím, že důležité je také umět ustoupit.

„A to tam, kde to pro nás není klíčové, nebo podpořit myšlenku, protože je dobrá. Nebo umět někdy ocenit, co dobrého nám Evropa přináší a není toho málo. To by možná trochu vyrovnalo naše pozice,“ podotkla.

Vznikající vláda by proto podle Vicenové měla upravit způsob, jakým Česko v Bruselu vyjednává. „Chybí tam ta druhá strana. Ta vstřícná, abychom někdy přišli s návrhem, který je zajímavý pro všechny. Abychom je ujistili, že stojíme o evropskou myšlenku jako takovou. Pak by i naše kritické hlasy nebyly brány vyčítavě nebo s nějakou výtkou,“ připomněla velvyslankyně při EU.

Změny hospodářské politiky

Dobrou vyjednávací pozici bude Česká republika v Bruselu víc než potřebovat. Dluhová krize vyvolala debatu o změnách ve fungování hospodářské politiky v Unii. Nadměrné zadlužování by se v budoucnu mělo konečně začít trestat a sankce asi budou podstatně zpřísněny.

Výzdoba belgického předsednictví v budově Rady EU v Bruselu. | Foto: www.eu2010.be

Česko chce samozřejmě mít na tyhle změny vliv. Zpřísnění sankcí České republice podle Vicenové nevadí. Česko je pro to, aby dluhoví hříšníci přišli třeba o možnost čerpat peníze z unijního rozpočtu. Takový trest se už může rovnat až desítkám miliard eur.

Podle kritiků se ale nic nezmění, protože o uvalení sankcí se má i nadále hlasovat. A jednotlivé země se budou zdráhat hříšníka potrestat. Česko by proto podpořilo i automatické uvalení trestu. „Automatické sankce by pro nás nebyly nějakou složitou nebo problematickou záležitostí, ale neprošly. Vždycky se musí domluvit dvacet sedm států,“ podotkla Vicenová.

Sledovat konkurenceschopnost

Evropská komise chce jít ještě dál a sledovat konkurenceschopnost jednotlivých zemí. Ve Španělsku, Řecku nebo Portugalsku v minulých letech výrazně rostly mzdy, ale produktivita práce zaostávala. Výrobky těchto zemí proto teď jen těžko hledají uplatnění na světových trzích.

Návrhy komise tady ještě nejsou hotové, ale je možné, že by Brusel chtěl státům eurozóny časem mluvit do toho, jestli je u nich růst nákladů na pracovní sílu udržitelný, nebo ne. A euro musí jednou přijmout i Česká republika. Podle Vicenové ale k takovému přesunu pravomocí nedá Česko svolení.

„Máme přísně nastavenou mez, kde už jsou kompetence národní. Myslím, že tady by to už šlo dál, než nám vyhovuje a než si představujeme a přejeme,“ poznamenala velvyslankyně.

Evropská unie teď prožívá asi nejhorší období ve svých dějinách. Česko může do jejího dalšího směřování samozřejmě promlouvat. Jak silný hlas bude mít a jakou pozornost mu budou ostatní státy věnovat, zaleží na Češích samotných.

Ondřej Houska, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme