Nová vlna sebevražedných atentátů: 30 mrtvých

Při nové vlně sebevražedných atentátů na blízkém východě zahynulo 26 Izraelců a pět palestinských útočníků. Zraněno bylo asi 240 lidí. Palestinský předák Jásir Arafat vyhlásil vyjímečný stav a palestinská policie zatkla nejméně 75 členů hnutí Hamas a další radikální skupiny Islámský džihád. Izraelská vláda má dnes v Jeruzalémě rozhodnout o reakci na atentáty v severoizraelské Haifě a v Jeruzalémě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blízký východ | Foto: ČTK/EPA

Dvanáct hodin po dvou sebevražedných atentátech v Jeruzalémě otřásl Izraelem další výbuch.Tentokrát explodovaly v severoizraelské Haifě dvě nálože ve dvou autobusech. První zprávy hovoří nejméně o sedmi mrtvých a desítkách zraněných. Nejméně jedenáct osob s těžkými zraněními je v kritickém stavu.

K dalšímu incidentu došlo ráno u osady Ali Sinaj na severu pásma Gazy, kde dva palestinští útočníci z hnutí islamského odporu Hamás zastřelili židovského osadníka, který jel ve svém automobilu. Do pronásledování Palestinců se pustila izraelská vojenská hlídka a později mezi nimi došlo k prudké přestřelce. Palba znemožnila sanitním vozům přístup ke zraněným. Izraelští osadníci v severní části poloostrova Sinaj upozorňují, že zátarasy a oplocení kolem jejich osad jsou pro ochranu před palestinskými atentátníky nedostatečné.

Dvě nálože v sobotu večer odpálili dva sebevražední útočníci na jeruzalémské pěší zóně Bena Jehudy, kde je mnoho kaváren a obchodů, které byly plné lidí. O něco málo později nedaleko odtamtud explodoval jeden automobil. Mluvčí izraelské vlády Avi Pazner uvedl, že za trojnásobný atentát bez jakýchkoli pochybností nese odpovědnost prezident palestinské autonomie Jásir Arafat. K útokům se dosud nikdo nepřihlásil. Palestinské radikální hnutí Hamas ale nedávno vyhrožovalo, že se pomstí za zabití svého významného vojenského velitele Mahmúda abú Hanúda. Ten v listopadu zemřel nedaleko města Nábulus na západním břehu Jordánu při izraelském raketovém útoku na automobil, ve kterém jel. Izraelská armáda provedla zásah v palestinské obci Abú Díz, odkud sebevražední atentátníci pocházeli.

Palestinské vedení tvrdě odsoudilo dnešní atentát v severoizraelské Haifě. V souvislosti se sebevražednými atentáty v Jeruzalémě a Haifě vyhlásilo výjimečný stav na územích v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu. K mimořádnou schůzku svolal také šéf izraelské diplomacie Šimon Perés, který na ní chce o situaci v zemi informovat zahraniční velvyslance v Izraeli.

Atentáty v Jeruzalémě rozhodně odsoudil americký prezident George Bush. Zároveň vyzval prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata, aby dal pachatele ihned vypátrat, zadržet a vydat je spravedlnosti. Podle Bushe musí nyní, více než kdy jindy, dát palestinská samospráva najevo svým jednáním, a nikoli pouhými slovy, svou oddanost boji proti terorismu. Americký prezident také vyjádřil telefonicky soustrast izraelském premiérovi Arielu Šaronovi, který je na návštěvě v USA, a řekl mu, že se s ním setká v Bílém domě v poledne. Původně byla schůzka Bush-Šaron plánována na pondělí.

Posledními zprávami o atentátech na Blízkém východě je otřesen také prezident Václav Havel, který už poslal izraelskému premiérovi Šaronovi soustrastný telegram. Jeho postoj nám tlumočil mluvčí prezidenta Václav Havel. "Prezident epubliky upozorňuje na to, že eskalace násilí nevede k žádnému řešení To, co se děje teď, je krokem zpět v mírovém ujednání na Blízkém Východě."

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme