Nové americké ministerstvo proti terorismu

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu schválila v noci na dnešek zákon umožňující zřízení nového ministerstva vnitřní bezpečnosti. Nové ministerstvo má zefektivnit ochranu USA před terorismem na vlastním území a sloučit dvě desítky federálních agentur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

okolí WTC | Foto: Milan Kopp

Jak z Washingtonu dodává severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, schválení zákona je dalším politickým vítězstvím prezidenta Bushe. Návrh na zřízení ministerstva byl reakcí americké administrativy na události 11. září.

Půjde o největší reorganizaci americké vlády v posledních padesáti letech, kdy se spojí federální agentury, jako pobřežní hlídka, celní služba a část imigrační služby.

Po schválení ve Sněmovně se očekává finální kongresové rozhodnutí od Senátu, který by měl rozhodnout do týdne. Vedení obou komor amerického kongresu se ale už dohodlo na podmínkách vytvoření nového ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Pro George Bushe je schválení zákona prioritou, dosud ho však blokoval demokraty ovládaný Senát, vítězství republikánů ve volbách, ale otevřelo cestu k rychlému dokončení legislativního procesu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme