Nové automaty na cigarety zkontrolují věk nakupujícího

Od dnešní půlnoci musíte v Německu u automatů na cigarety prokazovat svůj věk. Přístroj totiž tabákový výrobek vydá jen osobám starším šestnácti let. Mnozí odborníci ale poukazují na to, že se toto mimořádně drahé opatření na ochranu dětí před následky kouření míjí účinkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Kdo má zálusk na krabičku cigaret, musí do automatu nejprve vložit bankovní EC kartu. Na jejím čipu je totiž uložena informace o věku držitele. Zaplatit můžete právě kartou nebo jako doposud hotově. Podle Svazu velkoobchodníků s tabákovými výrobky přišla modernizace starých a nákup nových automatů v posledních třech letech na závratných 300 miliónů eur. Nový automat vybavený čtečkou karet přijde na 2000 eur.

Mezi zástupci lékařů, bojovníků proti rakovině a nekuřáků ale převládá názor, že jde o vyhozené peníze. Nikdo už totiž nezkontroluje, že si dítě mladší šestnácti let kartu vypůjčilo od rodičů nebo starších kamarádů. Podle statistik pochází čtvrtina legálně koupených cigaret v Německu právě z automatů.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme