Nově objevený spis přináší svědectví o údajném válečném zločinci Csatárym

Na Slovensku se našla kopie rozsudku nad údajným válečným zločincem Lászlem Csatárym. Historici ji představí stejně jako celý vyšetřovací spis 97letého Csatáryho. Muže, který je na seznamu hledaných nacistických zločinců, zatkli minulý týden v Budapešti. Za války se údajně podílel na deportacích tisíců Židů z košického ghetta do koncentračních táborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný zločinec László Csatáry | Foto: Bea Kallos | Zdroj: ČTK

Vyšetřovací spis i s rozsudkem smrti nad Csatárym se našel v archivu bratislavského Ústavu paměti národa.

Mluvčí ústavu Českému rozhlasu řekl, že spis sice nepřináší přelomová fakta o možných zločinech spáchaných Csatárym, obsahuje ale svědecké výpovědi a také kopii rozsudku, která v jiných slovenských i maďarských archivech chybí.

Představitelé slovenské židovské komunity tento týden vyzvali úřady, aby se pokusily dostat Csatáryho před slovenské soudy. Tamní ministerstvo spravedlnosti chce další postup oznámit v nejbližších dnech.

V minulosti se už slovenská justice neúspěšně pokoušela o vydání jiného údajného válečného zločince Ladislava Nižňanského, který zemřel loni před Vánocemi.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme