Nové příměří v Sýrii. USA a Rusko chtějí společný plán proti teroristům

Třináctihodinový páteční vyjednávací rusko-americký maraton přinesl naději na nové příměří v Sýrii. Má začít platit v pondělí večer místního času a připojit se k němu má syrská armáda i odpůrci Damašku. Pokud klid zbraní potrvá několik dní, vznikne společné rusko-americké centrum koordinace dalších bojů proti teroristům v Sýrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry(vlevo) a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

V Ženevě v pátek příměří dohodli ministři zahraničí obou států, Sergej Lavrov a John Kerry. Rusko má zadržet syrské letectvo a bránit mu v bombardování oblastí, v nichž působí oponenti Damašku, jejichž ochráncem je zase Washington.

USA na oplátku pomohou v boji proti Frontě dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra, napojená na teroristickou síť Al-Káidu. Tato organizace působí na teritoriu v těsné blízkosti Američany chráněných odpůrců Damašku a její přítomnost tyto skupiny ohrožuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud příměří vydrží, založí USA s Ruskem společné centrum pro koordinaci boje proti teroristickým skupinám.

Kerry prohlásil, že skupiny, za nimiž stojí USA, budou vyzvány, aby se od Fronty dobytí Sýrie vzdálily. Vzápětí přiznal, že mezi Frontou dobytí Sýrie a "legitimní opozicí" existují nejasnosti, kvůli nimž bylo zmařeno původní letošní příměří, dohodnuté v únoru.

Pentagon pochybuje

"Syrská vláda byla o této dohodě informována a je připravena ji dodržet," sdělil Lavrov. Ruský ministr zahraničí dále prohlásil, že se dohoda zaměřuje na oddělení syrské opozice od teroristů. Také řekl, že se počítá nejprve s dvoudenním příměřím, které bude o stejnou dobu prodlouženo a pak bude následovat sedmidenní prodloužení.

Mluvčí syrské opozice dnes prohlásila, že bude-li příměří platit, pomůže to ukončit utrpení, jemuž jsou vystaveni civilisté. Pentagon je na druhou stranu dlouhodobě skeptický vůči sdílení informací o pozicích oponentů Damašku s Ruskem, které je hlavním spojencem syrského režimu.

Mluvčí Pentagonu Peter Cook k dohodě řekl, že ministerstvo obrany bude sledovat plnění příměří. Spolupráce může začít pouze v případě, bude-li klid zbraní plněn všemi stranami.

Za délku schůze mohou Američani

Kerry na tiskové konferenci připomenul, že začátek příměří připadá na den, kdy začne v muslimském světě svátek oběti Íd al-Adhá. Muslimové při něm v připomínce Ibráhímovy oddanosti bohu obětují zvířata a dělí se o jejich maso s potřebnými.

Jak USA, tak i Rusko považují dohodu o příměří za možný průlom v řešení syrské krize, který umožní návrat k mírovým rozhovorům. Lavrov řekl, že za délku pátečního jednání nese odpovědnost americká delegace, která nebyla schopná sjednotit se na svém postoji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme