Nové uskupení CELAC podpořilo nárok Argentiny na Falklandy a odsoudilo embargo vůči Kubě

Na západní polokouli vznikla nedávno nová organizace - Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC), které sdružuje třiatřicet zemí Severní i Jižní Ameriky, s výjimkou Kanady a Spojených států. Uskupení už stihlo podpořit argentinský nárok na souostroví, kterému Argentinci říkají Malvíny a Britové Falklandy. Nové společenství také odsoudilo americké embargo vůči Kubě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé nového Společenství latinskoamerických a karibských států na summitu v Caracasu

Představitelé nového Společenství latinskoamerických a karibských států na summitu v Caracasu | Zdroj: Reuters

Ustavující summit Společenství latinskoamerických a karibských států se konal v Caracasu, podle některých hlasů tak vznik uskupení lze brát jako úspěch hostitele, venezuelského prezidenta Huga Cháveze.

„Úspěch to je, nicméně to je úspěch limitovaný, jeho budoucnost je ve hvězdách. On se o vznik této organizace snažil už dlouhá léta. Není to ale tak úplně organizace, protože se nedohodli na tom, jestli to bude pevná instituce nebo fórum, tedy jakýsi diskusní klub,“ řekl Rádiu Česko Josef Opatrný, ředitel Střediska iberoamerických studií Filozofické fakulty UK.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově vzniklém Společenství latinskoamerických a karibských států jsme na Rádiu Česko mluvili s Josefem Opatrným, ředitelem Střediska iberoamerických studií FF UK.

Stávající Organizace amerických států (OAS) se vyjádřila ke vzniku nového uskupení s pochopením.

„Generální ředitel Organizace amerických států, která má sídlo ve Washingtonu, prohlásil, že jsou ochotni spolupracovat. Problém je ale v tom, že část členů nové instituce prohlašuje, že vznikla jako jakýsi trucpodnik vůči OAS,“ přiblížil Opatrný.

Někteří představitelé Společenství latinskoamerických a karibských zemí, zejména levicoví latinskoameričtí vůdcové jako například Raúl Castro, Daniel Ortega, Evo Morales či Hugo Cháves tvrdí, že OAS jde na ruku Američanům, ale v novém společenství jsou i státy vedené konzervativci.

Opatrný v této souvislosti ale připomněl, že poslední šéfové organizace byli zpravidla z Latinské Ameriky: „A ostří vztahů mezi Latinskou Amerikou a OAS se do jisté míry otupilo i díky tomu, že existují v Latinské Americe státy, které tvrdí, že vedle sebe mohou existovat dvě instituce. Navíc OAS je velmi dobře vybudovaná, kdežto u nové instituce se ještě státy nedomluvily na hlavním představiteli ani například na rozpočtu.“

Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme