Nové vedení Číny je kompletní, všem členům politbyra je přes šedesát

V Pekingu končí 19. kongres komunistické strany. Jeho delegáti rozhodli o tom, že prezidentu Si Ťin-pchingovi svěří v jeho dalším, pětiletém, funkčním období ještě silnější mandát a jeho teze o budování čínské společnosti se dostanou do oficiální ideologie strany.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching po svém projevu na 19. kongresu komunistické strany

Čínský prezident Si Ťin-pching po svém projevu na 19. kongresu komunistické strany | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Pět minut před polednem pekingského času předstoupilo před novináře sedm členů stálého politbyra. To je sjednocením všech vlivů a frakcí v komunistické straně, kterým musí prezidenta naslouchat.

Sedí v něm straničtí šéfové z velkých měst, jako například ze Šanghaje, lidé, kteří mají blízko k armádě, šéf parlamentu a podobně.

Politbyro oznámí ještě ve středu jméno staronového prezidenta – Si Ťing-pchinga. Neočekávají se ale žádné překotné změny - země jede podle pětiletých plánů.

Nejzajímavější nyní bude, jestli Si Ťin-pching opravdu začne iniciovat ústavní změnu, která by prodloužila jeho dvě funkční období na tři.

Velké změny

Jediný, kdo si kromě prezidenta zachoval v orgánu své místo, je čínský premiér Li Kche-čchiang. Zbylých pět odcházejících členů, včetně protikorupčního šéfa Wang Čchi-šana, důležitého spojence prezidenta nahradí Li Čan-šu, Čao Le-ťi,Chan Čeng, Wang Chu-ning a Wang Jang.        

Všem sedmi mužům je přes 60 let a je to zároveň poprvé, co se žádný člen politbyra nenarodil před komunistickou revolucí v roce 1949. Reuters upozorňuje na to, že v politbyru se na rozdíl od předchozích případů nenachází žádný zjevný nástupce prezidenta.

Bývalí prominentní členové politbyra jako Chu Čchun-chua či Čchen Mi-ner byli jmenování do širšího 25členného orgánu. Za nejbližšího spolupracovníka čínského prezidenta je z nových členů politbyra považován Li Čan-šu, který podle Reuters zřejmě povede čínský parlament.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme