Nové vedení ruské NTV převzalo kontrolu nad televizí

Nové vedení ruské nezávislé televizní stanice NTV, které její zaměstnanci odmítají uznat, dnes v časných ranních hodinách převzalo kontrolu stanice a začalo opět vysílat zpravodajství. Část zaměstnanců se nedostala do budovy, jejíž ostrahu převzala ochranka loajální novému vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už ssi čtyřicet pracovníků loajálních k sesazeným šéfům televize podalo výpověď. Zprávy původního televizního týmu NTV nyní vysílá stanice TNT, která podporuje dřívější vedení.

Pokus informovat veřejnost o obsazení neoblíbenější ruské televize z pracoviště dalšího programu TNT byl po několika minutách přerušen. Zatímco čtyři desítky novinářů NTV, kteří považují změnu vedení za protiprávní, za útok na svobodu slova a nezávislost kritických médií, oznámilo odchod z NTV, připravuje nově jmenovaný generální ředitel Boris Jordan nový vysílací tým. Ředitel ruské státní televize RTR Oleg Dobrodějev na znamení protestu rezignoval. Noční akci v televizi, která otevřeně informovala o válce v Čečensku, o korupčních skandálech a kritizovala i prezidenta Putina, označil leader poslanecké frakce Jabloko Grigorij Javlinskij za protiprávní násilné obsazení NTV.

Americký finančník Boris Jordan včera sdělil, že převzal kontrolu nad penězi i programovou složkou NTV. Vyzval zároveň vzdorné novináře, aby přestali blokovat jeho kancelář. Jordana nedávno jmenoval ředitelem NTV státní plynárenský monopol Gazprom, který je hlavním věřitelem a podílníkem této televize.

Nástup nového vedení v ruské nezávislé televizi NTV je podle ruských liberálních politiků a novinářů útokem na svobodu projevu. Naopak politici loajální ke Kremlu tento krok přivítali. Podle předsedy vlády Michaila Kasjanova zastává kabinet názor, že je třeba všechny spory vyřešit v rámci ruských zákonů. Kasjanov zároveň vyjádřil naději, že se novému vedení NTV podaří najít společný jazyk s televizními pracovníky. Jak naopak konstatoval šéf strany Jabloko Grigorij Javlinskij, vypadá vývoj kolem NTV jako puč a zásah proti novinářům. Kontrolu nad televizí převzali v noci noví manažeři jmenovaní státním plynárenským monopolem Gazprom.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme