Nové vedení ruské NTV převzalo kontrolu nad televizí

Nové vedení ruské nezávislé televizní stanice NTV, které její zaměstnanci odmítají uznat, dnes v časných ranních hodinách převzalo kontrolu stanice a začalo opět vysílat zpravodajství. Část zaměstnanců se nedostala do budovy, jejíž ostrahu převzala ochranka loajální novému vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už ssi čtyřicet pracovníků loajálních k sesazeným šéfům televize podalo výpověď. Zprávy původního televizního týmu NTV nyní vysílá stanice TNT, která podporuje dřívější vedení.

Pokus informovat veřejnost o obsazení neoblíbenější ruské televize z pracoviště dalšího programu TNT byl po několika minutách přerušen. Zatímco čtyři desítky novinářů NTV, kteří považují změnu vedení za protiprávní, za útok na svobodu slova a nezávislost kritických médií, oznámilo odchod z NTV, připravuje nově jmenovaný generální ředitel Boris Jordan nový vysílací tým. Ředitel ruské státní televize RTR Oleg Dobrodějev na znamení protestu rezignoval. Noční akci v televizi, která otevřeně informovala o válce v Čečensku, o korupčních skandálech a kritizovala i prezidenta Putina, označil leader poslanecké frakce Jabloko Grigorij Javlinskij za protiprávní násilné obsazení NTV.

Americký finančník Boris Jordan včera sdělil, že převzal kontrolu nad penězi i programovou složkou NTV. Vyzval zároveň vzdorné novináře, aby přestali blokovat jeho kancelář. Jordana nedávno jmenoval ředitelem NTV státní plynárenský monopol Gazprom, který je hlavním věřitelem a podílníkem této televize.

Nástup nového vedení v ruské nezávislé televizi NTV je podle ruských liberálních politiků a novinářů útokem na svobodu projevu. Naopak politici loajální ke Kremlu tento krok přivítali. Podle předsedy vlády Michaila Kasjanova zastává kabinet názor, že je třeba všechny spory vyřešit v rámci ruských zákonů. Kasjanov zároveň vyjádřil naději, že se novému vedení NTV podaří najít společný jazyk s televizními pracovníky. Jak naopak konstatoval šéf strany Jabloko Grigorij Javlinskij, vypadá vývoj kolem NTV jako puč a zásah proti novinářům. Kontrolu nad televizí převzali v noci noví manažeři jmenovaní státním plynárenským monopolem Gazprom.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme