Nové volby v Kyrgyzstánu na konci června, Akajev dostal azyl

Prezidentské volby v Kyrgyzstánu se mají uskutečnit 26. června. Rozhodl o tom dnes tamní parlament. Nyní v zemi panuje relativní klid. Opozice, která ve čtvrtek svrhla prezidenta Askara Akajeva, tvrdí, že má situaci pod kontrolou. Přechodná vláda za svůj prvořadý úkol označila obnovení klidu a pořádku v zemi, k čemuž ji vyzývají i četné hlasy ze zahraničí. Noční nepokoje si ale podle některých zdrojů vyžádaly životy tří až šesti lidí, kteří zahynuli při srážkách s policií, jež se jim pokoušela zabránit v rabování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zásah kyrgyzské policie | Zdroj: ČTK

Prezidentské volby budou v Kyrgyzstánu 26. června. Rozhodla o tom horní komora parlamentu. Zároveň bylo také přijato usnesení, že starý dvoukomorový parlament bude plnit svou funkci do nové volby hlavy státu. To znamená, že nová poslanecká sněmovna vzešlá z nedávných voleb, které vyvolaly revoluci v zemi, přišla o svou legitimnost a není vyloučené, že poslanci, kteří ztratili mandát, se budou bránit u ústavního soudu.

V metropoli Biškeku je nyní situace relativně klidná. 130 lidí, kteří se účastnili násilí a rabování, bylo zadrženo. Svržený kyrgyzský prezident Askar Akajev do Ruska dostal azyl. Oznámila to dnes tisková služba Kremlu, kterou citovala agentura Interfax. Podle Kremlu je už Akajev v Rusku. Svržený prezident, který ve čtvrtek odletěl se svou rodinou vrtulníkem údajně do Kazachstánu, posléze prohlásil, že jeho pobyt mimo vlast je dočasný a že neodstoupil. Převrat, který ho připravil o moc, označil za protiústavní. Azyl v Rusku Akajevovi v pátek nepřímo nabídl ruský prezident Vladimir Putin, který řekl, že Rusko "by nebylo proti" příjezdu svrženého kyrgyzského prezidenta.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme