Nové vyšetřování OSN označuje izraelskou blokádu Gazy za ilegální

Izraelská blokáda palestinského pásma Gazy je ilegální a porušuje základní lidská práva. Tvrdí to nový dokument OSN předložený mezinárodními experty Radě pro lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinec u židovských osad | Foto: Břetislav Tureček

Takzvaná Palmerova komise, která vyšetřovala pod hlavičkou OSN loňskou smrt devíti tureckých aktivistů pokoušejících se námořní blokádu prolomit, přitom uzavření pásma Gazy nedávno označila za legální.

Autoři nové zprávy upozorňují, že Palmerův dokument měl za úkol usmířit Izrael a Turecko. Palmer tak podle nich nadřadil politické zájmy právnímu hledisku.

Nový dokument OSN uvádí, že blokáda Gazy, která má podle Izraele zabránit pašování zbraní, je kolektivním trestem, který míří už čtyři roky na 1,6 miliónu obyvatel pásma. I proto podle prý Izrael izolováním Gazy porušuje mezinárodní humanitární právo.

O nelegálnosti blokády je přesvědčené také Turecko, které se kvůli tomu dostalo s Izraelem do ostrého sporu. Ankara chce kauzu blokády předat Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme