Nové Zámky chtějí dokončit opravu hrobů čs. legionářů do příštího týdne, chybu odmítají

Ve slovenských Nových Zámcích začaly práce na obnově hrobů padlých vojáků, hotova má být do příštího týdne. Přednosta městského úřadu Českému rozhlasu řekl, že renovace pietního místa je plánovaná dlouhou dobu a město na ni má potřebná povolení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce vojenského památníku v Nových Zámcích | Foto: Vojtěch Berger

Na hřbitově to nyní vypadá skutečně jako na stavbě. Do hnědé hlíny se pomalu pokládají šedivé kvádry, ze kterých se tvoří nové obruby čtyř hrobů nejen legionářů, ale také dalších vojáků padlých v letech 1914–1921.

Město chce celkovou obnovu památníku dokončit do příštího týdne. Dělníci dnes ale na stavbě nebyli, protože slovenské ministerstvo vnitra dočasně zakázalo jakékoli stavební práce do alespoň částečného vyšetření kauzy.

Příští týden by se zástupci ministerstva vnitra v Nových Zámcích měli kvůli opravě památníku setkat s vedením města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger natáčel u vojenského památníku v Nových Zámcích, na kterém probíhá rekonstrukce

Město nechalo odstranit části památníku, který připomíná padlé legionáře z roku 1919. Bojovali tehdy proti jednotkám Maďarské republiky rad, která obsadila část území Slovenska. Město tvrdilo, že památník odstranilo proto, aby ho mohlo obnovit.

Kritici, například historik a člen Československé obce legionářské Ferdinand Vrábel, však tvrzení Nových Zámků zpochybnili. O obnově hrobů podle nich nechtělo vedení města roky ani slyšet. České ministerstvo obrany poslalo ostrý protestní dopis slovenskému ministerstvu vnitra.

„Jestliže měli v úmyslu obnovovat hroby, tak proč likvidovali obrubníky. Nové obrubníky se daly postavit na původních, to je první otázka. Druhá otázka je, proč zlikvidovali původní podstavec, ten stačilo opravit.“

Podle města jde o mediální kauzu

Přednosta městského úřadu v Nových Zámcích Peter Ágh Českému rozhlasu řekl, že jde o kauzu rozvířenou médii a město obnovu hrobů plánovalo dlouhou dobu. Tvrzení, že oprava probíhá bez povolení úřadů, přednosta také odmítl.

„Za 40 let jsem takové unikátní hroby nikd nezaznamenal, protože tady pochovali vedle sebe bojující protistrany. Vedle sebe leží Němec, Rakušan, Maďar, Rus, Srb,“ vyprávěl novozámecký rodák a amatérský historik František Daniel.

Historik a člen Československé obce legionářské Ferdinand Vrábel s tím nesouhlasí. Nynější spěch s obnovou hrobů vnímá jako snahu o omluvu města za jeho přešlap:

Opravu chtěla zajistit Nadace Milana Rastislava Štefánika, která na ni i dostala peníze. Primátor Nových Zámků Gejza Pischinger ale opravu nedovolil.

Amatérský historik František Daniel | Foto: Vojtěch Berger

„Byl bych velmi rád, kdyby se i v Nových Zámcích k tomu přistupovalo jako v Bajči nebo v Štúrově a aby tento zbytečný spor skončil smířlivě s tím, že se tam postaví pomník všem pochovaným vojákům, obnoví se hrobová místa,“ řekl primátor.

Na Slovensku jsou stovky podobných hrobů, ve kterých leží i českoslovenští legionáři. Některé obce se o ně starají vzorně, u jiných je to horší.

„Největší chybu vidím v tom, že v dějepise se ani na slovenských ani na maďarských školách o této věci nemluví. Neřekl bych, že je to kvůli národnosti. Je to kvůli nevědomosti, aroganci a neznalosti,“ myslí si amatérský historik František Daniel.


Zvětšit mapu

Vojtěch Berger, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme