Nového generálního tajemníka NATO čeká první pracovní den

První pracovní den coby nový generální tajemník Severoatlantické aliance má před sebou bývalý dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Má oznámit, co budou priority jeho čtyřletého funkčního období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen | Foto: OSN

Anders Fogh Rasmussen má přednést svou nástupní řeč krátce před polednem. Čeká se, že si jako cíle vytkne to, co se ne zcela podařilo jeho předchůdci, Nizozemci Jaapu de Hoop Schefferovi - tedy přesvědčit evropské členy NATO, aby přispěly větším počtem vojáků na alianční misi ISAF v Afghánistánu.

Půjde ovšem nejen o posílení kontingentů, ale i o zvýšení finanční podpory operace. Stojí také před úkolem obnovit spolupráci s Ruskem v otázkách celosvětové bezpečnosti, ale zároveň necouvnout v otevřenosti Aliance pro vstup nových členů, zejména Gruzie a Ukrajiny.

Rasmussen bude také koordinovat vytváření nové strategické koncepce Aliance, která bude odpovídat bezpečnostním hrozbám 21. století.

Přečtěte si také:
NATO povede další 4 roky bývalý dánský premiér Rasmussen
NATO se chystá na střídání svého generálního tajemníka
NATO přesvědčilo Ankaru, aby souhlasila s kandidaturou Rasmussena
Novým šéfem NATO se prý má stát dánský premiér Rasmussen
Polsko se pomalu loučí s nadějí, že se Sikorski stane šéfem NATO

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme