Novela izraelského zákona o občanství čelí kritice

Chystaná novela izraelského zákona o občanství naráží na další překážku. Zákon připravený vládou předpokládal, že všichni nežidovští žadatelé o izraelské občanství budou muset přísahat věrnost „židovskému a demokratickému státu.“

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé | Foto: Břetislav Tureček

Ve světě i v samotném Izraeli to vyvolalo značnou kritiku, protože to navozovalo dojem rasové diskriminace například vůči Arabům. Teď ale narazil i nápad vztáhnout kontroverzní přísahu také na židovské přistěhovalce.

S takovou úpravou přišel samotný premiér Netanjahu – aby pro všechny platila stejná kritéria, měli věrnost „židovskému a demokratickému státu“ přísahat i Židé, kteří dostávají izraelské občanství automaticky, jenom na základě svého etnického původu.

Taková úprava ale narazila u židovských náboženských a pravicových stran. Izraelský tisk informuje, že zákon platný také pro Židy by v parlamentu neprošel a že vadí i vládním stranám.

Do Izraele se totiž stěhují i Židé, kteří odmítají existenci „židovského státu“ a vystupují proti sionistické ideologii. Některým náboženským skupinám vadí i to, že by Židé měli přísahat na demokracii.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme