Novela izraelského zákona o občanství čelí kritice

Chystaná novela izraelského zákona o občanství naráží na další překážku. Zákon připravený vládou předpokládal, že všichni nežidovští žadatelé o izraelské občanství budou muset přísahat věrnost „židovskému a demokratickému státu.“

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Ve světě i v samotném Izraeli to vyvolalo značnou kritiku, protože to navozovalo dojem rasové diskriminace například vůči Arabům. Teď ale narazil i nápad vztáhnout kontroverzní přísahu také na židovské přistěhovalce.

S takovou úpravou přišel samotný premiér Netanjahu – aby pro všechny platila stejná kritéria, měli věrnost „židovskému a demokratickému státu“ přísahat i Židé, kteří dostávají izraelské občanství automaticky, jenom na základě svého etnického původu.

Taková úprava ale narazila u židovských náboženských a pravicových stran. Izraelský tisk informuje, že zákon platný také pro Židy by v parlamentu neprošel a že vadí i vládním stranám.

Do Izraele se totiž stěhují i Židé, kteří odmítají existenci „židovského státu“ a vystupují proti sionistické ideologii. Některým náboženským skupinám vadí i to, že by Židé měli přísahat na demokracii.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme