Novela lesního zákona vyvolává na Slovensku diskusi
Kdo bude na Slovensku lesů pán? Tuto otázku otevřela novela lesního zákona, která zakazuje vjezd cyklistů a koňů do lesa mimo značené cesty. Ovšem za tímto nejvíce medializovaným paragrafem se skrývají další úpravy, které ohrožují práva občanů podstatně víc. Když Vás například ve slovenských horách zkontroluje lesní stráž, může vaše jméno i s a dalšími údaji zveřejnit na internetu. K čemu takový paragraf slouží?
Pár dnů pršelo a v Malých Karpatech se vyrojili houbaři. Parkují v lese, a tak se okamžitě dostávají do křížku se strážcem CHKO. "Tentokrát to končí pouze domluvou, chytáme větší ryby," říká Peter Hollý.
Navíc ve většině lesů je cyklistika zakázána už dávno, jenom to strážci nedokážou uhlídat. Zákon tedy nic nového neřeší. Přesto lidé protestují a od loňských parlamentních voleb jsou to vůbec první protivládní demonstrace. "Cyklisti - to je pouze zastírací manévr," říká lesník Robert Oružinský.
"Vládní koalice schválila celý sled zákonů, který omezuje enviromentální sdružení. Budou vyloučena ze všech stavebních řízení nebo při povolování odstřelu medvědů. Nevládní sektor se tak dostává do podmínek jako za vlády Vladimíra Mečiara, proto začíná koketovat s politickou opozicí," říká aktivistka Elena Pätoprstá.
Ochránci přírody si na nové podmínky zvykají. "Avšak paragraf 67 je silná káva i pro otrlé aktivisty. Adresa trvalého bydliště, jméno, titul, datum a místo narození - to jsou údaje, které může lesní úřad zveřejnit na internetu," říká mluvčí Ekofóra Juraj Smatana.
Osobní údaje nesmí na Slovensku zveřejňovat ani policie. Lesní úřad tak dostává do ruky velmi silnou zbraň. "Je to účelové," připouští respektovaný právník z kanceláře Dedák and partners Tomáš Kameněc.
O stanovisko k novele Lesního zákona požádal Český rozhlas i Úřad na ochranu osobních údajů. Ten by určitě snížil rozsah informací a omezil by i jejich zveřejnění před prošetřením přestupku. Bohužel, o naše vyjádření neměli poslanci zájem, uvedla ve stanovisku jeho mluvčí.