Noví europoslanci poprvé v parlamentu

Třiadvacet jazyků, kterými mluví na jednom místě více než 730 lidí. To je Evropský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku | Foto: europarl.eu.int

Tento týden poprvé zasedá v novém složení ve svém hlavním sídle ve Štrasburku. Po červnových volbách se v něm obnovila skoro polovina poslanců. Ti noví se v obrovské budově plné kanceláří a chodeb teprve rozkoukávají.

"Hlasovací kartu mám, ještě jsem ji nepoužil, ale mám ji. Mám dokonce i klíč od kanceláře. Dělá mi spíše potíže, najít kancelář rychle, ale myslím, že se to zlepší," tak se první den zasedání Evropského parlamentu orientoval v novém prostředí novopečený slovenský poslanec Eduard Kukan, bývalý šéf slovenské diplomacie.

Někteří noví členové europarlamentu si už stačili prohlédnout i okolí Evropského parlamentu a dokonce i centrum malebného Štrasburku. Jako nová poslankyně za ČSSD Zuzana Brzobohatá.

"Byla jsem se podívat už i u katedrály. Rozhodně je Štrasburk krásné město."

Někteří poslanci ale nekryli své rozčarování z obrovité budovy Evropského parlamentu a z jeho spletitosti. Například poslanec za ODS Evžen Tošenovský si už osvojil, jak trefit do takzvaného hemicyclu - tedy zasedacího sálu s půlkulovým stropem.

"První vchod do budovy je impozantní. Člověk vkročí do faktického Babylonu. Naučil jsem se trasu ze své kanceláře do hemicyklu, rovněž tak do budovy, kde zasedá klub. Najít některá místa, kdy jsem hledal například kancelář pro podání jakéhosi dokumentu, byl výkon. Člověk se přeje opět najít místo, kde to zase zná."

Snad za pár měsíců budou noví europoslanci nejen v budovách Evropského parlamentu, ale v unijní politice jako doma.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme