Noví slovenští poslanci složili slib. Někteří členové Kotlebovy strany přišli ozbrojeni

Na Slovensku dnes oficiálně složilo slib 150 nově zvolených poslanců. Stará vláda podala demisi a prezident jmenuje její nástupce. Mezi členy Národní rady budou poprvé i zástupci krajně pravicové strany Mariana Kotleby. Jeden z jejich členů vzbudil rozruch, když do budovy přišel se zbraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Lidové strany - Naše Slovensko Marián Kotleba | Foto: www.kysuce.sk

V parlamentu vedeným koalicí staronového premiéra Roberta Fica ze strany Smer zasedli nováčci s nulovou politickou zkušeností i známé tváře. Právě zástupci Lidové strany Naše Slovensko vyvolávají největší obavy i očekávání.

Většina nejen domácích komentátorů stranu označuje za fašistickou. Poslanci se v zemi poprvé stali lidé, kteří veřejně popírají holocaust a oslavují někdejší klerofašistický Slovenský stát. Dva politici proto dnes na protest přišli na úvodní zasedání s židovskou hvězdou na oblečení.

Peter Krupa, člen Kotlebovy strany, zase už minulý týden vzbudil pozornost tím, že do Národní rady přišel se zbraní. Při vstupu ji nahlásil a odevzdal ochrance. Dnes už jako poslanec nemusí procházet kontrolou. U vchodu ale legálně drženou zbraň znovu odložil.

„Potřebuju ji, protože se cítím být trochu ohrožený. V minulosti už některé naše členy napadli,“ řekl novinářům. Dodal, že stejně postupují i někteří další kolegové ze strany.

Dá se očekávat, že kvůli incidentu začnou slovenští poslanci uvažovat a odhlasování povinnosti projít detekčním rámem i pro zákonodárce.

Lidová strana Naše Slovensko chce prosazovat použití zbraně při ochraně života a podporuje vznik domobrany. Samotný Kotleba už několikrát odmítl odpovědět na otázku, zda i on zbraň nosí.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme