V krvi Skripala a jeho dcery se našly stopy Novičoku. Vzorky míří k mezinárodním komisařům

Britští chemici našli v krvi bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie stopy Novičoku nebo příbuzné látky. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. Nové krevní vzorky dostanou také odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní. Předání schválila britská justice.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští vyšetřovatelé na místě, kde Sergej Skripal a jeho dcera zkolabovali po zásahu otravní látkou. Podle britské premiérky by se mělo jednat o nervově paralytickou látku Novičok | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Skripalovi jsou podle soudu pořád v bezvědomí a nemůžou tak s odebráním krve sami souhlasit. Podle zdrojů z nemocnice, které cituje agentura Reuters, se navíc nedá předpokládat, že se jejich stav v nejbližších dnech zlepší.

Soudce ve své zprávě dále uvedl, že útok nervovým plynem mohl Sripalovi a jeho dceři porušit nervy v mozku. Oba jsou pod těžkými sedativy a nejsou schopní komunikovat.

Londýn měl zásoby Novičoku, tvrdí ruský velvyslanec. 'Na britské slovo se není možné spolehnout'

Číst článek

O kauze okolo otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery mluvil ve čtvrtek i český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). V centrále NATO v Bruselu označil za lež opakovaná tvrzení Moskvy, která Česko spojuje s vývojem a výrobou nervové látky. 

Incident však způsobil roztržku zejména mezi Velkou Británií a Ruskem. Britská premiérka Theresa Mayová po útoku na Skripala a jeho dceru prohlásila, že za ním stojí Rusko, které buď čin provedlo, nebo umožnilo, aby se nervová látka dostala do rukou třetích osob.

Moskva obvinění odmítá a tvrdí, že žádný program na vývoj substance označované jako Novičok nikdy neměla. Mluvčí ministerstva Marija Zacharovová navíc obvinila Londýn, že stále odmítá poskytnout Rusku jakoukoli informaci k případu Skripalových.

Ondřej Elbel, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme