Jed ukrytý v parfému. Brit poprvé popsal den, kdy se s přítelkyní otrávili Novičokem

Charlie Rowley, který byl společně s přítelkyní Dawn Sturgesovou koncem června v britském Amesbury otráven nervově paralytickou látkou Novičok, poprvé promluvil o dni, kdy k události došlo. Britské televizi ITV vylíčil, že se jedovatá látka nacházela v parfému, který Sturgesové věnoval. A o jehož pravém složení neměl tušení.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie na místě, kde se britský pár otrávil Novičokem | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Policie vyšetřuje otravu dvou lidí. V bezvědomí je našli ve stejné oblasti, kde se odehrála kauza Skripal

Číst článek

Podle svých slov Rowley uzavřenou krabičku od parfému našel. Několik dní ji měl u sebe doma a až poté ji přítelkyni předal.

Žena si obsahem lahvičky postříkala zápěstí. „Za 15 minut mi Dawn pověděla, že ji bolí hlava a zeptala se mě, zda na to mám nějaké prášky. Podíval jsem se po bytě, ale než jsem je našel, řekla, že se cítí divně a potřebuje si dát koupel,“ vypověděl Rowley.

„Vešel jsem do koupelny a našel ji ve vaně. Byla oblečená a vypadala opravdu nemocně,“ dodal. Jeho partnerka osm dní poté zemřela.

Kde se parfém vzal?

Brit stanici ITV také řekl, že si zcela jasně nevybavuje, kde a jak přesně k parfému přišel. Je ale přesvědčen, že to bylo legální cestou. Dodal, že předmět nejevil známky toho, že by s ním někdo manipuloval.

Dawn Sturgesová podle něj značku parfému znala, jelikož šlo o populární produkt. „Je hodně zvláštní a celkem děsivé, když si pomyslíte, že něco takového může být takhle zamaskované a ponechané jen tak na veřejně dostupném místě,“ dodal.

Brit otrávený Novičokem nabyl vědomí. ‚Je v kritickém, ale stabilizovaném stavu,‘ oznámila nemocnice

Číst článek

Olejovitá konzistence

Jedem se otrávil i sám Rowley. Podle svých slov si trochu tekutiny omylem vylil na ruce, když se na parfém snažil umístit pumpičkový aplikátor.

Látka podle něj měla olejovitou konzistenci a její odér parfém nepřipomínal, Rowley si však ruce rychle umyl a více o obsahu lahvičky nepřemýšlel.

Prý si rovněž nepamatuje na konkrétní moment, kdy se mu udělalo zle. Jeho přátelé však později popsali, že byl unavený a u úst se mu tvořila pěna. V bezvědomí byl následující týdny. Poté, co se znovu probral, zjistil, že je jeho přítelkyně po smrti. 

„Dawn byla milující matka. Tolik se věnovala své dceři a svým dvěma chlapcům,“ zavzpomínal Rowley a dodal, že se z její smrti stále viní.

Otravy Novičokem a případ Skripalových

Britští vyšetřovatelé zjišťují, zda jed pochází z téhož zdroje jako látka stejného typu, jíž byli v březnu vystaveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija v Salisbury, které leží nedaleko Amesbury. Zatím vyšetřovatelé považují za pravděpodobné, že oba případy spolu úzce souvisejí. Nález lahvičky přitom považují za velký pokrok při pátrání po pachatelích.

Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli nalezeni otrávení 4. března. Velká Británie tehdy jed identifikovala jako Novičok a za viníka otravy označila Moskvu. 

Ruské vedení ale jakýkoli podíl na útoku energicky popřelo. Lékařům se poté podařilo Skripala a jeho dceru Juliji zachránit, oba již opustili nemocnici.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme