Bouře v Praze nezakryje, že Česko může vyvíjet jedy, prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí

Reakce České republiky a Švédska nic nemění na tom, že tyto státy mají možnost vyvíjet látky typu Novičok. V Moskvě to novinářům řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Reagoval tak na informace o tom, že si Praha a Stockholm předvolaly ruské velvyslance s žádostí o vysvětlení výroku Moskvy, že armádní jed mohl pocházet z jejich zemí.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští vyšetřovatelé na místě, kde Sergej Skripal a jeho dcera zkolabovali po zásahu otravní látkou. Podle britské premiérky by se mělo jednat o nervově paralytickou látku Novičok | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

„Ruské prohlášení, že možnost práce s takovými látkami mají kromě Británie také USA, Švédsko a Česká republika, není náhodné," řekl Rjabkov. Moskva si je podle něj vědoma, jakou bouři její prohlášení vyvolávají ve jmenovaných zemích. „Bouře jako reakce ale nijak nepopírá fakt, že právě tyto země jsou, pokud víme, schopny provádět výzkum a vyvíjet a syntetizovat takové věci," prohlásil vysoký představitel ruské diplomacie.

Ministr Stropnický si předvolal ruského velvyslance. Chce s ním mluvit o Novičoku

Číst článek

Bojovou látkou Novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin.

Skripalovi jsou hospitalizováni, jejich stav je kritický. Nejmenovaný ruský vědec v úterý agentuře Interfax řekl, že prakticky nemají šanci přežít. Jakmile je odpojí od podpůrných přístrojů, zemřou," citovala agentura experta, který se údajně na vývoji látky podílel.

Předvolání velvyslance

Rusko jakýkoli podíl na útoku popírá. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že látka jménem Novičok se v Rusku nikdy nevyvíjela, nevyráběla ani neskladovala. Za jejího možného původce označila Moskva kromě Česka a Švédska i Slovensko, Británii nebo USA. Už několik ruských vědců přitom v médiích potvrdilo, že se na vývoji jedu Novičok podíleli, konkrétně v utajené chemické továrně v Šichanech v Povolží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Šafář ředitel Vojenského výzkumného ústavu v Brně mluví o látce Novičok ve vysílání Radiožurnálu. (18.3.)

O vysvětlení ruských výroků o možné vině Česka požádal ministr zahraničí Martin Stropnický ruského velvyslance Alexandra Zmejevského, kterého si pozval na středu. Stropnický už v sobotu ruské tvrzení odmítl.

„Na zítřejší dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimirovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany," uvedlo v úterý české ministerstvo na twitteru. V pondělí adresovalo stejnou žádost ruskému velvyslanci ve Stockholmu švédské ministerstvo zahraničí. Ambasador Viktor Tatarincev měl podat vysvětlení během úterý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme