Testy potvrdily další loňskou otravu Novičokem. Dostal se do krve zasahujícímu policistovi

Vyšetřování loňského útoku Novičokem v jihoanglickém Salisbury potvrdilo, že nervově paralytická látka se tehdy dostala do krve i dalšímu policistovi zasahujícímu při otravě někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Oznámila to ve čtvrtek londýnská policie. Dosud se vědělo pouze o jednom otráveném policistovi, seržantovi Nickovi Baileym, který měl po útoku vážné zdravotní problémy.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falešný obal a lahvička od parfému, která byla zdrojem Novičoku v případu otráveného britského páru v Amesbury

Falešný obal a lahvička od parfému, která byla zdrojem Novičoku v případu otráveného britského páru v Amesbury | Zdroj: Reuters

U druhého policisty následky nebyly tak dramatické, jeho stav nasvědčoval tomu, že byl vystaven „velmi malému množství Novičoku“. Prvotní testy otravu neprokázaly, stalo se tak až poté, co byl krevní vzorek z března 2018 zkoumán jinou metodou.

Novičok se nyní vyrábí jen v USA a Česku, měl prohlásit ruský velvyslanec v Británii

Číst článek

„Příslušník policejního sboru hrabství Wiltshire, který si nepřál být identifikován, byl zapojen do zásahu po otravě Sergeje a Julie Skripalových... Byla mu tehdy poskytnuta patřičná lékařská péče a krátce nato se vrátil do výkonu služby,“ uvádí čtvrteční prohlášení.

Londýnská policie tohoto strážníka označila za čtvrtou potvrzenou oběť loňského útoku společně s Baileym, Charliem Rowleym a Dawn Sturgessovou, která jako jediná otravě novičokem podlehla.

V kritickém stavu byli po kontaktu s vojenským nervovým jedem také Skripal a jeho dcera, oba se po otravě postupně zotavili.

Vojenská rozvědka

Británie útok připisuje Rusku, konkrétně vojenské tajné službě GRU. Úřady z jeho spáchání obvinily dvojici Rusů, kteří v době incidentu byli v Salisbury a do Británie přicestovali pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Média je následně identifikovala jako agenty vojenské rozvědky Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu.

Mohu potvrdit, že jsou naživu, řekl britský velvyslanec v Moskvě o Skripalových

Číst článek

Skripal byl dříve také agentem GRU, v roce 2004 byl ale odsouzen za spolupráci s britskou rozvědkou. O šest let později se po výměně špionů usadil v Británii. Podle Londýna přišel rozkaz na jeho likvidaci z nejvyšších pater ruského státu, Moskva jakoukoli spojitost s událostmi z loňského března odmítá.

Londýnská policie uvádí, že vyšetřování útoku na Skripala ještě stále není uzavřené. „Co do složitosti a rozsahu je bezprecedentní, zahrnuje tisíce kusů důkazného materiálu. Policisté nadále úzce spolupracují s vědci a experty při pečlivém a metodickém zkoumání důkazů, které máme k dispozici,“ píše se v komuniké.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme