Nizozemsko vypovědělo dva ruské agenty. Viní je, že plánovali špionáž laboratoře spojené s Novičokem

Nizozemsko na jaře zadrželo a vypovědělo dva ruské agenty kvůli špionáži namířené proti švýcarské laboratoři, která mimo jiné testovala nervově paralytickou látku Novičok použitou při otravě Sergeje a Julije Skripalových. Informovaly o tom v pátek švýcarský list Tages-Anzeiger a nizozemský NRC Handelsblad. Spolupráci s nizozemskými a britskými kolegy na tomto případu následně potvrdila švýcarská zpravodajská služba NDB. Rusko informace popřelo.

Amsterodam/Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Dva ruští agenti byli podle švýcarského listu Tages-Anzeiger a nizozemského NRC Handelsblad zadrženi na počátku roku v Haagu a následně byli z Nizozemska vypovězeni.

Laboratoř spojená s Novičokem

Švýcarská laboratoř ve Spiezu patří se svou stovkou zaměstnanců k předním světovým vědeckým střediskům pro výzkum jaderných, chemických a biologických zbraní. Zakázky dostává mimo jiné od Organizace spojených národů či Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Zadržení muži nebyli totožní s těmi, které Británie před časem označila za pachatele atentátu na Skripalovy, uvedly švýcarský a nizozemský list. Alexandr Petrov a Ruslan Boširov podle britského tisku ovšem před březnovou otravou Skripalových často létali do Švýcarska.

Stejně jako podezřelí v kauze Skripal ale byli i Rusové zadržení v Nizozemsku podle novin členy vojenské rozvědky GRU.

Tajné služby podle informací tisku přišly na to, že Rusové chtěli špehovat švýcarskou státní laboratoř ve Spiezu jihovýchodně od Bernu. V této specializované laboratoři se přitom analyzovaly vzorky nervově paralytické látky Novičok, kterou byli otráveni bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije, ale i vzorky látek použitých při chemických útocích v Sýrii.

Rusko: Taková falešná prohlášení jsou absurdní

Informace o případu dvou ruských špionů potvrdila v pátek švýcarská zpravodajská služba (NDB). Oba Rusové plánovali ilegální akce proti „švýcarské kritické infrastruktuře“, uvedla mluvčí Isabelle Graberová.

Jeli jsme se podívat na památky, tvrdí Rusové, kteří podle Britů zaútočili na Skripalovy

Číst článek

Nizozemské úřady se k případu nevyjádřily. Podle agentury Reuters ale 26. března informovaly, že vypoví ze země dva ruské agenty, kteří pracovali na ruské ambasádě v Haagu. Zda se jedná o osoby z kauzy kolem švýcarské laboratoře, ale není jasné.

„Považujeme taková falešná prohlášení zkrátka za absurdní a za nic jiného než pokus o podněcování protiruské atmosféry," uvedlo na žádost agentury Reuters o komentář k případu ruské velvyslanectví ve Švýcarsku.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle britské premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy. Moskva je také spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada, kterého Západ viní z chemických útoků na území Sýrie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme