Britský pár byl otráven Novičokem, potvrdily testy mezinárodní organizace. Žena později zemřela

Laboratorní testy mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní potvrdily, že pár z anglického Amesbury byl koncem června otráven nervově paralytickou látkou typu novičok. Shodují se tak závěry britských vyšetřovatelů. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Toxické látce byli vystaveni pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a o rok mladší Dawn Sturgessová, která později zemřela.

Amsterodam/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Falešný obal a lahvička od parfému, která byla zdrojem Novičoku v případu otráveného britského páru v Amesbury | Zdroj: Reuters

Londýn krátce po otravě dvojice oznámil, že pár byl zasažen nervově paralytickou látkou typu Novičok, kterou byl už v březnu otráven bývalý dvojitý ruský a britský tajný agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija v nedalekém Salisbury.

Skripalovy otrávilo Novičokem Rusko, oznámily Spojené státy. Chystají proti němu další sankce

Číst článek

Britská vláda pak požádala Organizaci pro zákaz chemických zbraní sídlící v nizozemském Haagu o nezávislou identifikaci jedu.

Mezinárodní organizace v úterý podle agentury AP potvrdila zjištění Británie, i když chemikálii přímo nejmenovala. Uvedla rovněž, že je to stejná toxická látka, která byla nalezena v biologických vzorcích a ve vzorcích z okolního prostředí vztahujících se k otravě Sergeje Skripala.

V případě páru v Amesbury byla zdrojem látky podle britských úřadů malá lahvička, podle bratra jedné z obětí od parfému.

V případě otravy Skripala a jeho dcery Londýn vinu připsal Moskvě, která ale jakýkoli podíl na otravě popřela. Kauza vyvolala diplomatickou krizi mezi Kremlem a Británií i dalšími zeměmi, provázenou recipročním vypovídáním diplomatů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme