Novičok se nyní vyrábí jen v USA a Česku, měl prohlásit ruský velvyslanec v Británii

Brit, který se loni otrávil jedem Novičok, se tento týden v Londýně setkal s ruským velvyslancem. Po schůzce si ovšem postěžoval, že na své otázky nedostal odpovědi. Podle Charlieho Rowleyho mu Alexandr Jakovenko řekl, že Novičok se nyní vyrábí jen v USA a Česku. Rowley se loni otrávil spolu se svou partnerkou nedlouho poté, co se s nervově paralytickou látkou dostali do kontaktu i bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští vyšetřovatelé na místě, kde Sergej Skripal a jeho dcera zkolabovali po zásahu otravní látkou. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

„Navštívil jsem ho, abych se zeptal: ‚Proč vaše země zabila moji přítelkyni?‘, ale nedostal jsem vlastně žádné odpovědi. Dostalo se mi jen ruské propagandy,“ řekl Rowley bulvárnímu listu Sunday Mirror.

Případ Skripalových: doktoři jim nedávali velké šance na zotavení, útok novičokem ale přežili

Číst článek

Rowley loni v červnu daroval své partnerce Dawn Sturgessové krabičku s lahvičkou, kterou našel v koši a o níž si myslel, že obsahuje voňavku.

Balení však pouze napodobovalo parfém, v lahvičce byla ve skutečnosti bojová látka Novičok a Sturgessová po jejím použití zemřela. Rowley se po pobytu v nemocnici zotavil, trpí ale vážnými zdravotními následky.

Rowley se Sturgessovou žili v jihoanglickém Amesbury, asi deset kilometrů od Salisbury, kde byli počátkem loňského března Novičokem zasaženi Sergej Skripal a jeho dcera Julije.

Skripal je bývalý ruský agent, který spolupracoval s britskou, ale i s některými dalšími evropskými tajnými službami. On i jeho dcera Julije se po zotavení na veřejnosti již neobjevili. Podle Britů jsou na bezpečném místě a o kontakt s ruskými úřady nestojí.

Setkání Rowleyho s ruským velvyslancem zorganizoval sám list Sunday Mirror. V rozhovoru, který mu poté poskytl, Brit uvedl, že diplomat popřel, že by Moskva stála za útokem na Skripalovy. „Některé věci, které mi řekl ve snaze dokázat, že Rusko za to není zodpovědné, byly směšné,“ uvedl Rowley. „Pořád si myslím, že ten útok provedlo Rusko,“ dodal.

V hlavní roli i Česko

Jedním z Jakovenkových argumentů bylo podle Rowleyho tvrzení, že pokud by bojová látka byla skutečně vyrobena v Rusku, byla by mnohem silnější a zabila by mnohem více lidí.

Dvojitého agenta Skripala v Česku tajně sledovali stejní lidé, které Britové podezírají z jeho otravy

Číst článek

„Řekl, že Rusko má jen velmi malé množství Novičoku, protože ho používají jako protilátku a už ho nevyrábějí,“ řekl Rowley.

„Řekl, že jedinými zeměmi, které jej nyní vyrábějí, jsou Česká republika a Amerika,“ dodal Brit.

Jakovenko po schůzce s Rowleym uvedl, že odpověděl na všechny otázky, problémy měl jen s odpovědí na tu, která se týkala výsledků vyšetřování, neboť „britská vláda neodpovídá na naše dotazy“. Diplomat Británii vyzval, aby zveřejnila závěrečnou zprávu z vyšetřování.

Britští vyšetřovatelé loni v září uvedli, že nashromáždili dostatek důkazů, aby mohli z útoku na Skripalovy obvinit dva Rusy, kteří vystupovali pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a které média identifikovala jako agenty ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Britská vláda ze zodpovědnosti za čin opakovaně obvinila Rusko, což Moskva odmítá.

Zemanova slova o Novičoku

V souvislosti s otravou Skripalových loni v březnu český prezident Miloš Zeman uvedl, že v Česku se v malém množství vyráběl a testoval Novičok, po testování byl ovšem zničen.

Zemanova slova o Novičoku? ‚Je natolik zkušený politik, že to udělal záměrně,‘ míní Žáček

Číst článek

Oznámil, že vychází ze zprávy Vojenského zpravodajství. Bezpečnostní informační služba naopak podle Zemana dospěla k závěru, že tento plyn není Novičok.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš později uvedl, že v Česku se nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala látka typu Novičok.

Zemanovy výroky uvítalo Rusko, podle kterého prezidentova slova vyvrátila obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme