Bulharská kauza Skripal. Úřady obvinily tři Rusy z pokusu o otrávení majitele zbrojovky

Z pokusu o otrávení tří Bulharů před pěti lety obvinila bulharská justice tři ruské občany, na něž také vydala mezinárodní zatykač. Informovala o tom ve čtvrtek bulharská média s odvoláním na sdělení prokuratury, podle níž může mít případ spojitost s útokem na bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru v Británii v roce 2018.

Sofia Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel společnosti Emco, které patří zbrojovka Dunarit, Emilijan Gebrev

Majitel společnosti Emco, které patří zbrojovka Dunarit, Emilijan Gebrev | Zdroj: Profimedia

Oběťmi útoku spáchaného v Sofii mezi 28. dubnem a 4. květnem 2015 jsou majitel společnosti Emco, které patří zbrojovka Dunarit, Emilijan Gebrev, jeho syn Christo a třetí osoba s iniciálami V.T. (zřejmě manažer firmy Emco).

Bellingcat: Rus, jehož Britové viní z otravy Skripala, je agentem GRU. Dokazují to fotky ze svatby

Číst článek

Prokuratura uvedla, že se je pachatelé pokusili zavraždit „způsobem a prostředky nebezpečnými pro životy mnoha lidí“. Šlo o otravu „neidentifikovanou organofosforovou látkou“. Všichni tři napadení měli vážné zdravotní problémy, ale přežili.

Vyšetřování kauzy úřady obnovily v roce 2018. Stalo se tak poté, co Gebrev prokuratuře řekl, že má důvod domnívat se, že látka, která byla použita proti němu, je podobná nervově paralytické látce Novičok, které byl v anglickém Salisbury vystaven Skripal a jeho dcera Julija.

Loni v únoru bulharské orgány činné v trestním řízení sdělily, že vyšetřují možnou spojitost obou případů. Prokuratura tehdy uvedla, že Bulharsko v roce 2015 třikrát navštívil Rus jménem Sergej Fedotov a byl tam i v dubnu v době, kdy byl otráven Emilijan Gebrev.

Agentura Reuters připomněla, že ruský portál Fontanka v říjnu 2018 označil Fedotova za agenta ruské vojenské tajné služby GRU a za osobu podezřelou v případu Skripala. Investigativní web Bellingcat napsal, že Fedotov je krycí jméno důstojníka GRU Denise Sergejeva.

Zbraně pro Ukrajinu nebo zbrojovka?

Loni v prosinci Sotir Cacarov, tehdy ještě bulharský generální prokurátor, řekl, že vidí úzké spojení mezi lidmi zapletenými do zločinů v Bulharsku a Velké Británii, protože podezřelý v případu Skripala byl v Sofii v době, kdy byl otráven Gebrev.

Německá obdoba případu Skripal. V Berlíně zavraždili gruzínského agenta, Kreml spojitost odmítá

Číst článek

Bulharští prokurátoři sdělili, že při vyšetřování případu „Gebrev“ spolupracují s Británií a s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI).

Proč byli Emilijan Gebrev a další dvě osoby otráveni, není známo. Ruský list Kommersant napsal, že Gebrev se zabývá exportem zbraní, které také v roce 2008 dodával do Gruzie v době její války s Ruskem.

Podle podnikatele ale „jeho“ zbraně tehdy tvořily jen desetinu všech bulharských dodávek. Podle jiné z verzí si v Moskvě mohli myslet, že prodával zbraně americkým spojencům v Sýrii, což ale Gebrev popřel.

Ruská redakce BBC připomněla, že Gebrev na otázku Bellincatu a ruského serveru The Insider, proč se o něj mohla GRU zajímat, odpověděl, že vidí dva možné motivy. Zaprvé jeho společnost dodávala zbraně na Ukrajinu a Rusko také mohlo usilovat o zbrojní závod Dunarit, uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme