Po třech týdnech doma. Brita přiotráveného Novičokem propustili z nemocnice

Charlie Rowley, který byl koncem června v britském Amesbury otráven nervově paralytickou látkou Novičok, opustil v pátek nemocnici. Píše o tom britský tisk. Jeho partnerka Dawn Sturgessová na otravu dříve zemřela.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté hlídají před domem ve městě Amesbury, kde byl v bezvědomí nalezen pár otrávený Novičokem

Britští policisté hlídají před domem ve městě Amesbury, kde byl v bezvědomí nalezen pár otrávený Novičokem | Foto: Matt Dunham | Zdroj: ČTK/AP, Český rozhlas

„Pan Rowley už se cítí natolik dobře, aby mohl nemocnici opustit. Abych se vyhnul jakýmkoliv pochybnostem, dodávám, že propuštění neznamená pro jeho okolí žádné ohrožení,“ uvedl dle agentury Reuters lékař Paul Cosford.

Představitelka nemocnice v Salisbury Lorna Wilkinsonová uvedla, že pátek je „významným milníkem v procesu (Rowleyho) uzdravování“.

Policie našla zdroj Novičoku, který před dvěma týdny otrávil britský pár

Číst článek

Rowley podle ní prošel strašnou zkušeností, kterou by nikdo nechtěl zažít.

Novičokem se Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová otrávili 30. června v Amesbury. Podle policie přišli do styku s nervově paralytickou látkou nejspíš nešťastnou náhodou. Sturgessová na následky otravy již dříve zemřela, Rowley 10. července nabyl vědomí a úřady informovaly, že není v kritickém stavu.

Podle policie byla zdrojem otravy malá lahvička, která se našla v Rowleyho domě.

Případ Skripalových

Britští vyšetřovatelé zjišťují, zda jed pochází z téhož zdroje jako látka stejného typu, jíž byli v březnu vystaveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija v Salisbury, které leží nedaleko Amesbury.

Zatím vyšetřovatelé považují za pravděpodobné, že oba případy spolu úzce souvisejí. Nález lahvičky přitom považují za velký pokrok při pátrání po pachatelích.

Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli nalezeni otrávení 4. března. Velká Británie tehdy jed identifikovala jako Novičok a za viníka otravy označila Moskvu. 

Ruské vedení ale jakýkoli podíl na útoku energicky popřelo. Lékařům se poté podařilo Skripala a jeho dceru Juliji zachránit, oba již opustili nemocnici.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme