Vynálezce jedu Novičok přišel o práci. Podle pomlouvačných letáků obtěžuje děti před školou

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu Novičok, přišel o práci kvůli nařčení z pedofilie. V pátek o tom informoval server BBC. Paralytickou látkou byl loni v britském Salisbury přiotráven bývalý důstojník ruské rozvědky Sergej Skripal. Západ z této akce obviňuje Moskvu, která to popírá.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský vědec Vladimir Uglev při rozhovoru pro BBC v roce 2018.

Ruský vědec Vladimir Uglev při rozhovoru pro BBC v roce 2018. | Foto: Repro YouTube/BBC | Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=trqUxpPzb3g

V okolí Ugleva se v poslední době začaly objevovat anonymní letáky, podle nichž obtěžuje děti před školou, dává jim hračky a kontaktuje je přes sociální sítě. Vědec obvinění z pedofilie popírá, tvrdí ale, že kvůli pomluvám musel vypovídat na policii.

Bellingcat: Třetí agent z kauzy Skripal se jmenuje Denis Sergejev, i on patří k ruské rozvědce GRU

Číst článek

Formálnímu obvinění zatím nečelí, avšak podle agentury AP byl kvůli skandálu nucen opustit svou práci v chemické firmě.

Uglev byl členem vědeckého týmu, který na otravné látce typu Novičok v sovětské éře pracoval v povolžském městě Šichany. O výrobě Novičoku, označovaném v Rusku kódem A-234, vypověděli i Uglevovi kolegové Leonid Rink a Vil Mirzajanov.

Podle britských úřadů paralytický jed loni použili agenti ruské tajné služby GRU, kteří se jím pokusili otrávit přeběhlého agenta Skripala. Investigativní skupina Bellingcat minulý týden uvedla, že stejná látka byla použita již v roce 2015 proti bulharskému podnikateli.

Rusko jakýkoli podíl na otravě Skripala popírá, sám Uglev loni v březnu v rozhovoru pro BBC řekl, že dokázat případnou odpovědnost Moskvy je prakticky nemožné.

Nevyloučil ale, že při útoku na Skripala mohlo být použito látky, s níž on sám v sovětských laboratořích pracoval. O měsíc později Uglev vzbudil pozornost svou autonehodou. Z incidentu, který byl podle dostupných informací neúmyslný, tehdy vyvázl bez závažného zranění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme