Konstrukce Londýna se hroutí, Zeman mu zasadil silnou ránu, napsal ruský senátor

Ruský senátor Alexej Puškov označil výroky českého prezidenta Miloše Zemana o výrobě nervově-paralytického jedu Novičok v Česku za „silný úder“ proti britskému tvrzení o účasti Ruska na otrávení někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští experti zasahovali u vchodu do nemocnice v Salisbury (otrava Sergeje Skripala). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Hle, jak to je! Novičok se vyráběl a schraňoval v Česku - v 'malém množství'. Tento fakt je silnou ránou verzi Londýna, která se i tak rozpadá, protože otrávení touto otravnou látkou se neuzdraví jako Julija Skripalová. Londýn tone ve zmatku: celá konstrukce se hroutí,“ uvedl Puškov podle agentury RIA Novosti.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že v České republice se v malém množství vyráběl a testoval jed Novičok, po testování byl zničen. „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován Novičok, byť v malém množství, a poté zničen. Víme kdy a víme, kde to bylo... Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ prohlásil český prezident v TV Barrandov.

Zemanovo vyjádření již využila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová jako argument k obvinění britské vlády, že klame v případu otrávení Skripalových.

Český prezident vyvrátil žvásty Mayové o Novičoku, reagovala Moskva na Zemanova slova

Číst článek

Případ, provázený vyhoštěním desítek diplomatů z obou stran, prohloubil roztržku mezi Ruskem a Západem.

RIA Novosti upozornila, že Zeman hovořil o nervově-paralytické látce označované jako A230, kterou pro účely testování loni vyráběl Vojenský výzkumný ústav v Brně, zatímco v Salisbury byli Skripalovi 4. března podle Londýna otráveni látkou A234. Londýn z toho obviňuje ruský stát, Moskva to kategoricky popírá.

Rusko také v minulosti označilo Česko za možnou zemi původu jedu Novičok.

Zeman v té souvislosti požádal tajné služby, aby po původu Novičoku v Česku pátraly. Z jejich zjištění vyplývá, že v listopadu minulého roku byl ve Výzkumném vojenském ústavu v Brně testován nervově-paralytický jed označovaný jako A230.

Česká armádní tajná služba tuto látku explicitně podle prezidenta označila za Novičok, zatímco BIS, odborníci na jadernou bezpečnost či armádu tvrdí, že Novičok, kterým byl otráven Skripal, je až jed s označením A234. Množství jedu vyrobeného v brněnském ústavu bylo poměrně malé, po testování byl zničen, dodal Zeman.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme