Český prezident vyvrátil žvásty Mayové o Novičoku, reagovala Moskva na Zemanova slova

Rusko považuje slova českého prezidenta Miloše Zemana za potvrzení vlastních prohlášení o původu jedu Novičok. Zeman prohlásil, že v Česku se tato látka v malém množství vyráběla, ale byla následně zlikvidována. Jed byl začátkem března použitý k otravě bývalého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

Praha/Moskva (Aktualizováno: 9:37 4. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman, při jmenování náčelníka Generálního štábu AČR | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Zeman tak podle ruského ministerstva zahraničí potvrdil slova Moskvy, že jed použitý při pokusu o otravu bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery pochází z některé země NATO.

Zeman: Lžeme si do vlastní kapsy. V Česku se vyráběl a testoval Novičok

Číst článek

Zeman prý usvědčil ze lži britskou premiérku Theresu Mayovou. Londýn oficiálně nevysvětlil, na základě jakých důkazů tvrdí, že Novičok použitý k otravě Skripalových pocházel z Ruska.

„(...) žvást vlády Theresy Mayové o tom, že Novičok se jakoby vyráběl pouze v Rusku, vyvrátil prezident Česka, který potvrdil, že jeho země vyrobila tuto otravnou látku,“ uvedla Zacharovová podle agentury TASS, uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Podle zdrojů deníku Times ale britské tajné služby objevily laboratoř, kde Moskva jed vyrobila. Vláda Theresy Mayové si údajně ruským původem nervového plynu byla téměř jistá už na prvním zasedání bezpečnostní rady po útoku na Skripalovi.

Důkazy byly zjevně natolik silné, že přesvědčila své spojence k odvetnému vyhošťování ruských diplomatů.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme