The Times: britské služby ví, kde se vyrobil Novičok. Rusové ho testovali k vraždám

Britské tajné služby jsou přesvědčeny, že se jim podařilo lokalizovat tajnou ruskou laboratoř, která vyrobila nervově paralytický jed použitý při útoku na dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury. Napsal to ve čtvrtek britský list The Times s odvoláním na nejmenované zdroje v bezpečnostních službách.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští experti zasahují u vchodu do nemocnice v Salisbury (otrava Sergeje Skripala).

Britští experti zasahují u vchodu do nemocnice v Salisbury (otrava Sergeje Skripala). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Skripal a jeho dcera byli nalezeni 4. března na lavičce před restaurací v Salisbury, oba v hlubokém bezvědomí. Podle britských vyšetřovatelů byli otráveni armádním jedem zvaným Novičok, pravděpodobně ruského původu.

Věděli o Novičoku ještě před útokem, píše list

Britští výzkumníci v chemických laboratořích v Porton Down potvrdili, že šlo o Novičok, původ látky ale nezkoumali. Podle britských i ruských expertů to ani není možné zjistit.

The Times ale tvrdí, že vyšetřovatelé byli s použitím vědecké analýzy a zpravodajských informací schopni už ve dnech bezprostředně po útoku zdroj otravné látky identifikovat.

Johnson v problémech: vědci si podle něj byli jistí, že Novičok pochází z Ruska, ti to ale popřeli

Číst článek

Podle informací londýnského listu Britové věděli o existenci laboratoří, kde byl jed vyroben, už před útokem ze 4. března.

Bezpečnostní experti si nejsou stoprocentně jisti, ale o místě výroby jsou přesvědčeni s vysokou mírou pravděpodobnosti, píše The Times. Domnívají se rovněž, že Rusové prováděli testy s cílem zjistit, zda je Novičok možné použít k vražedným útokům.

Dřívější informace ruských médií a expertů, kteří v armádních chemických laboratořích v sovětských dobách pracovali, hovořily o výrobě látky typu Novičok v uzavřených městech Volsk a Šichany v ruském Povolží.

Otravné látky se tam prý vyráběly v 70. a 80. letech minulého století. Některé zdroje jako možné místo výroby uváděly také středoasijský Uzbekistán, který byl do počátku 90. let součástí Sovětského svazu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme