Novinář a voják za špiony ve Slovinsku. USA a Rusko nejspíš plánují výměnu vězňů

Dva údajní ruští špioni zadržení v roce 2022 ve Slovinsku by mohli být součástí širší výměny vězňů mezi Spojenými státy a Ruskem. Uvedl to americký deník The Wall Street Journal (WSJ), podle nějž by do výměny mohl být zahrnut také jeho dopisovatel Evan Gershkovich zadržovaný v Rusku.

Lublaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evan Gershkovich, novinář

Novinář WSJ Evan Gershkovich je v Rusku zadržován od března 2023 pro podezření ze špionáže, soud s ním má začít za necelé dva týdny (archivní foto) | Foto: Moscow City Court's Press Office | Zdroj: Reuters

Podle WSJ se očekává, že slovinský soud v utajeném procesu s údajnými agenty ruské rozvědky SVR Arťomem Dulcevem a Annou Dulcevovou vynese rozsudek v nejbližších týdnech. Obžalovaným hrozí za špionáž až osmiletý trest vězení.

Ve Slovinsku zadrželi dva lidi kvůli špionáži pro Rusko. Vydávali se za obchodníky

Číst článek

Dvojice, která se vydávala za argentinský pár, žila se dvěma dětmi školního věku na severu Lublaně. Jejich zpravodajským cílem byla podle vyšetřovatelů Agentura EU pro spolupráci energetických regulačních úřadů (ACER) se sídlem ve slovinském hlavní městě. Slovinsko rovněž využívali jako základnu pro cesty do Itálie, Chorvatska a dalších evropských zemí, kde tamním ruským agentům předávali pokyny z Moskvy.

Podle WSJ bylo Slovinsko pro umístění ruských agentů ideální volbou. Má totiž bezvízový styk s většinou evropských zemí a zároveň omezené možnosti kontrarozvědky. Podobné špionážní dvojice či jednotlivci byli od začátku rozsáhlé invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2022 odhaleni i v dalších evropských zemích včetně Česka, Řecka, Nizozemska, Norska nebo Bulharska.

Upozornění na dvojici obdržela slovinská tajná služba SOVA od nejmenované partnerské služby. Podle dřívějších zpráv slovinských médií SOVA pár tajně sledovala celé měsíce. Zatčen byl v prosinci 2022 v Lublani a od té doby je ve vazbě kvůli obvinění z vyzvědačství. Děti byly umístěny do pěstounské péče, mají však povoleno své rodiče pravidelně navštěvovat.

,Kampaň k získání spolupracovníků.‘ Ruský špion ve Francii předstíral, že je Čech hledající doučování

Číst článek

Krátce po zatčení Rusko navázalo se Slovinskem kontakt, přiznalo, že dvojice pracovala pro SVR, a vyjádřilo přání získat ji zpět. Slovinsko bylo ochotné ji rychle vyměnit a vyhnout se konfliktu s Kremlem, ale dohody se dosáhnout nepodařilo. Slovinští představitelé se „modlili, aby se jich zbavili“, uvedl podle WSJ jeden z vysoce postavených činitelů.

Kreml v pondělí potvrdil, že USA a Rusko jsou v kontaktu ohledně možné výměny vězňů, včetně Gershkoviche. Novinář WSJ je v Rusku zadržován od března 2023 pro podezření ze špionáže, soud s ním má začít za necelé dva týdny. Součástí širší výměny by podle WSJ mohl být také bývalý americký voják Paul Whelan, který je v ruském vězení už od roku 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme