Fingované vraždy a únosy: nic nového pod sluncem Ruska ani Ukrajiny

Oleksandr Pohorelij, Oleksij Hončarenko, Kermen Basangová: i tito lidé se jako novinář Arkadij Babčenko stali „obětí zločinu“, aby si spasili život. A takových je mnohem víc, jen zůstávají bezejmenní, popsal pro RFE/RL Jevgenij Vyšenkov, někdejší policejní detektiv petrohradské policie. Jen on sám prý v minulosti naplánoval asi deset takových úskoků.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev - Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak se finguje vražda? Video, které v dubnu 2016 zveřejnila ukrajinská policie, zachycuje přípravu "místa činu" a natírání "oběti" krví. V tomto případě se jedná byznysmena ázerbajdžánského původu, který trvale žije a podniká v Záporoží, kde mu o život usiloval jeho konkurent.

Jak se finguje vražda? Video, které v dubnu 2016 zveřejnila ukrajinská policie, zachycuje přípravu "místa činu" a natírání "oběti" krví. V tomto případě se jedná byznysmena ázerbajdžánského původu, který trvale žije a podniká v Záporoží, kde mu o život usiloval jeho konkurent. | Zdroj: Repro 061.ua, Youtube

Zinscenovaná vražda ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, k níž ukrajinská tajná služba SBU sáhla tento týden ve snaze překazit skutečný plán atentátu, není prvním případem svého druhu. A to ani na Ukrajině, ani v Rusku, napsala ve čtvrtek Svobodná Evropa.

Ukrajinské úřady jen v posledních třech letech zfingovaly už nejméně dvě vraždy a jeden únos, aby dopadly ty, kteří se zločin reálně spáchat chystali.

Deset, dvanáct kousků

A v Rusku? Tam se takové operace do novin dostávají ještě častěji, konstatuje RFE/RL. Její reportér také vyzpovídal Jevgenije Vyšenkova, dnes zástupce šéfredaktora v redakci ruského zpravodajského serveru Fontanka.ru, ale dříve policejního detektiva v Petrohradě. 

Kdo chtěl zabít Babčenka? Podezřelým je podnikatel Herman. Tvrdí, že byl součástí hry kontrarozvědky

Číst článek

„Já sám jsem v minulosti naplánoval deset, možná i dvanáct takových kousků, které zahrnovaly speciálně tenhle druh taktiky,“ tvrdí Vyšenkov. 

Připomněl také nedávný případ z oblasti Uralu. Tamní vyšetřovatelé zjistili, že jistý muž souhlasil, že zavraždí svou známou výměnou za 110 tisíc rublů (zhruba 40 tisíc korun). Policie proto vraždu ženy nasimulovala a natočila na video, které následně vypustila do světa. Organizátor vraždy se prý netajil tím, že je „spokojený s výsledkem“, díky čemuž ho policisté dopadli. 

Většina těchto případů na sebe nestrhne takovou pozornost jako kauza Babčenko a není divu, protože se točí kolem běžných, veřejnosti neznámých lidí. Existují však výjimky. 

Poslanec, právník, podnikatel

V únoru 2017 vypustily ukrajinské úřady zprávu, že se Oleksij Hončarenko, poslanec ukrajinské Nejvyšší rady a spojenec prezidenta Porošenka, stal kořistí únosců. Stejně jako v případě Arkadije Babčenka, i tady stačil jediný den, aby se ukázalo, že všechno bylo jinak. Prozradil to sám Hončarenko, který se vynořil s oznámením, že jeho „únos“ posloužil jako zastírací manévr k rozbití organizované zločinecké skupiny. 

Předloni v květnu zas Ukrajina oficiálně oznámila smrt oděsského právníka Oleksandra Pohorelije. Advokáta zastřelili, uvedla policie – a přidala snímek místa činu s autem a nehybným zahaleným tělem. A opět: o den později policie na facebooku vyhlásila, že Pohorelij žije a že díky jeho ziscenované smrti vyšetřovatelé zadrželi hned několik podezřelých, kteří plánovali právníkovu smrt. 

A hned o měsíc předtím, v dubnu 2016, ukrajinská policie informovala o bombovém atentátu na jistého podnikatele ve městě Záporoží. I tato vražda byla nafingovaná, ukázalo se o pár dní později. Nejmenovanému muži ázerbajdžánského původu, který se v Záporoží dostal do konkurenčního sporu s jiným podnikatelem a ten ho chtěl odstranit, prý policisté svým úskokem zachránili život- Zveřejnili dokonce i videozáznam, jak „oběť“ pokrývají krví (viz video níže). 

Nejen Rusko a Ukrajina

Ale zpátky k Babčenkovi. Jevgenij Vyšenkov hodnotí operaci jako technicky zdatnou, přesto má vůči dosavadnímu postupu SBU jisté výhrady. „Zaráží mě, že ukrajinská strana nepředložila další důkazy. Provedli jste bezchybnou operaci. Dobrá práce. Jenže pak byste měli přijít se jmény, fotkami a tak dále,“ míní. 

V Rusku vzbudilo větší mediální pozornost dění kolem Kermen Basangové, rektorky Polární akademie v Petrohradu, připomíná RFE/RL. Psal se rok 2009 a třiačtyřicetiletá Basangová čekala dítě, když ji pobodal neznámý útočník a ona svým zraněním v nemocnici podlehla. Tolik původní verze policie.

Vyšetřovatelé však krátce poté zveřejnili, jako to bylo ve skutečnosti: Basangová se v nemocnici schovávala pod policejní ochranou, zatímco policisté pochytali tři zaměstnance akademie a obvinili je z chystání úkladné vraždy.  

A jak RFE/RL upozorňuje, na stránkách ruského serveru Mediazona se lze dočíst o dalších devíti podobných případech.

Fingované vraždy ve jménu záchrany oběti však zdaleka nejsou výhradní doménou Ruska nebo Ukrajiny. Viz podobné případy například ve Spojených státech

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme