Novinář deníku Haarec: Zeman se stal obětí kampaně

Premiér Miloš Zeman prý skutečně přirovnal prezidenta autonomie Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl novinář deníku Haarec Josi Mil Man, autor rozhovoru s českým premiérem. V Jeruzalémě s ním hovořil blízkovýchodní zpravodaj ČRo 1 Jaromír Janev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman | Foto: René Volfík

Josi Mil Man údajné výroky Miloše Zemana potvrdil. "Prostě se to tak stalo, že premiér řekl to, co řekl a že to způsobilo mezinárodní pokřik. Já pořád ještě nerozumím tomu, proč to vašemu premiérovi způsobilo takové nepříjemnosti, protože zřejmě vyjadřoval svůj názor".

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Janev: Rozhovor s novinářem listu Haarec

"A ve světě je hodně lidí, kteří ho sdílí. Já si stále ještě myslím, že Miloš Zeman se stal obětí politické a možná i jiné kampaně, jak ve vaší zemi, tak i v mezinárodním měřítku. Prostě si myslím, že měl hroznou smůlu", řekl novinář deníku Haarec Josi Mil Man blízkovýchodnímu zpravodaji ČRo 1 - Radiožurnálu Jaromíru Janevovi.

Zeman podle listu Haarec přirovnal palestinského předáka Jásira Arafata k Hitlerovi a neodmítl ani možný odsun Palestinců podobný odsunu sudetských Němců z poválečného Československa. Podle Miloše Zemana však novináři jeho výroky zkreslili. Výroky kritizovali představitelé Evropské unie, Německa, Rakouska, Palestiny, Francie i domácí politici.

Miloš Zeman v úterý v prohlášení pro tisk znovu zdůraznil, že došlo ke zkreslení jeho slov:... Chtěl bych zdůraznit, že jsem nikdy nesrovnal Arafata s Hitlerem. Na otázku po možnosti takového srovnání jsem odpověděl: "Samozřejmě není mou povinností hodnotit Arafata." Publikovaný text dopovědi však zněl: "Samozřejmě. Není mou povinností." Nechtěl jsem se vyjadřovat k samotné otázce ohledně srovnávání J. Arafata s A. Hitlerem. Chtěl jsem tím pouze vyjádřit samozřejmou připravenost odpovědět na takovou otázku..., uvádí Zeman ve svém prohlášení a zároveň zdůrazňuje, že česká zahraniční politika vůči Blízkému Východu byla vždy realizována v úzké koordinaci se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou Evropské unie.

Izraelští novináři zkreslili moje výroky - tedy tvrdí premiér Miloš Zeman. List Haarec podle něho totiž nepřesně interpretoval jeho angličtinu. Celou aféru proto považuje za nedorozumění. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu se ale podařilo získat od BBC záznam Zemanova rozhovoru pro izraelskou televizi, kde reportérovi odpovídá takto:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvukový záznam inkriminované části rozhovoru

Otázka: "Naznačujete, že je tu podobnost mezi Hitlerem, Třetí říší a Arafatem a Palestinskou samosprávou?" Odpověď: "Samozřejmě je".

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme