Novinář, který vynesl seznam polských agentů, dostal výpověď

Aféra kolem úniku informací z archivů bývalé polské státní bezpečnosti pokračuje. Šéfredaktor předního polského listu Rzeczpospolita dal výpověď Bronislavu Wildsteinovi, který z Institutu národní paměti vynesl seznam jmen zaměstnanců, agentů, spolupracovníků i obětí komunistické státní bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

deník Rzeczpospolita

deník Rzeczpospolita

Tzv. Wildsteinovy seznamy začaly žít vlastním životem. Obsahují jména a čísla svazků 240 tisíc osob. Deník Gazeta Wyborcza to nazval barbarstvím a Wildsteina označil za fanatického lustrátora. Šéfredaktor listu Rzeczpospolita Grzegorz Gauden oznámil, že nevidí další důvody pro spolupráci s tímto novinářem - Wildstein to uznal a odešel. Trvá ale na tom, že to, co udělal, bylo správné. "V Polsku existují velmi vlivné lobby, pro které jsou lustrace nebezpečné a proto proti nim bojují," prohlásil Bronislav Wildstein.

Mnozí jako například bývalý polský prezident Lech Walesa se domnívají, že zveřejnění archivů tajné policie je nevyhnutelné. "Nesmíme nikomu ublížit, tento proces musíme dokončit, musíme provést očistu, jinak si s tím někteří političtí mizerové budou i nadále zahrávat," řekl Lech Walesa.

Institut národní paměti opakovaně zdůrazňuje, že nejde o seznamy agentů, ale o pomůcku, která má usnadnit hledání spisů v rozsáhlém archivu. Zveřejnění seznamů považuje za zneužití důvěry a klamání veřejnosti, protože seznamy nerozlišují mezi agenty a jejich oběťmi. Institut ustavil pětičlennou skupinu, která se tímto případem zabývá a už zítra má oznámit první výsledky svého vyšetřování.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme