Novinář: Labouristé drží slib. Daně pracujících se nezmění. Seškrtají se investice do infrastruktury
Britská vláda zvýší daně o 40 miliard liber. Počítá s tím státní rozpočet na příští rok, který představila ministryně financí Rachel Reevesová. Jaké jsou první reakce? Novinář Ivan Kytka pro Český rozhlas Dvojka v audiozáznamu ještě okomentuje britské angažmá v amerických prezidentských volbách, přiblíží summit Commonwealthu a vyjádří se i k varování šéfa britské kontrarozvědky před sabotážemi Kremlu.
Expertiza Rachel Reevesové, mimochodem první ženy v historii, která sestavovala britský rozpočet, vyvolala velkou pozornost. Nižší sazba daně se má zvýšit z 10 na 18 procent a vyšší z 20 na 24 procent. Týkat se to ale bude pouze daně z kapitálových výnosů, tedy především obchodu s nemovitostmi nebo výnosu z prodeje akcií.
Host: spolupracovník Deníku N ve Velké Británii Ivan Kytka. Moderuje Vladimír Kroc
„Hlavní daně zůstávají stejné, čímž labouristé plní svůj předvolební slib voličům, že nezvýší žádnou ze čtyř hlavních daní, tedy daň z příjmů, daň z přidané hodnoty ani zdravotní a sociální pojištění,“ vysvětluje spolupracovník Deníku N ve Velké Británii Ivan Kytka.
Chybí 40 miliard
Podle novináře však nejde jenom o vzkaz britské veřejnosti, že labouristická vláda chce být na straně pracujících, ale je to hlavně důkaz o tom, že britské finance nejsou v dobrém stavu.
Labouristé toho schválně moc neslibovali. Britové je volili, aby dali výprask konzervativcům, míní novinář
Číst článek
„Když se labouristé dostali v červenci k funkci, nechali si udělat audit státních financí a zjistili, že na běžný chod domácích veřejných výdajů chybí 20 miliard, které nyní mají doplnit ony zvýšené daňové výnosy. Dalších 20 miliard pak potřebuje samo o sobě britské státní zdravotnictví, které je v kolabujícím stavu. Proto tedy těch 40 miliard.“
Ohlasy jsou podle očekávání. Zprava přichází velká kritika a velké odsouzení nové daňové zátěže. Zleva přicházejí poměrně sympatické ohlasy částečně i díky tomu, že se má zvýšit minimální mzda na celých 12 liber 25 pencí (přibližně 370 korun na hodinu), což miliony lidí přivítají.
Oběti labouristů
Vláda nutné změny vysvětlila tím, že labouristé zdědili ekonomiku a Británii s mnoha problémy a že bude trvat nejméně pět, spíše deset let, než se podaří veřejné finance stabilizovat.
Novinář Kytka: Nové byty, infrastruktura i více lékařů. Labouristé se chystají splnit sliby voličům
Číst článek
„I přes zvýšení o 40 miliard je výše schodku státních financí letos odhadována na 10 procent státního rozpočtu. Ještě před covidem a před ruskou invazí na Ukrajině se často debatovalo o tom, zda může být schodek tříprocentní či zda může přesáhnout tři procenta v rámci regulací EU, nyní se bavíme o 10 procentech, a nikdo se tomu momentálně nediví,“ podotýká Kytka.
Hlavním úkolem britské vlády tedy bude stabilizovat veřejné finance a pokusit se investovat do zastaralé britské infrastruktury. Bohužel velké infrastrukturální projekty nový britský rozpočet neobsahuje, navzdory tomu, v jak zoufalém stavu britské silnice a dálnice jsou.
„Jeden z projektů, které labouristická vláda bude obětovat tomu, aby stabilizovala veřejné finance, je například tunel kolem slavné památky Stonehenge, který měl odklonit dopravu z přeplněného pobřeží a také zkrášlit prostředí. Podobných obětí labouristické snahy ušetřit peníze a stabilizovat veřejné finance ale bude více,“ dodává Ivan Kytka.