Al-Džazíra o smrti Chášukdžího: Turci našli v budově konzulátu otisky saúdskoarabského patologa

Při prohledávání saúdskoarabského konzulátu a rezidence konzula v Istanbulu se našly mimo jiné otisky prstů jednoho z 15 podezřelých z vraždy novináře Džamála Chášukdžího, a sice forenzního experta Saláha Muhammada Tubajdžího. S odkazem na zdroje v turecké policii a kanceláři veřejného prokurátora to ve čtvrtek napsal server televize Al-Džazíra.

Istanbul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stráž a zátaras před saúdskoarabským konzulátem v Istanbulu. | Foto: Lefteris Pitarakis | Zdroj: ČTK

Saúdský novinář Džamál Chášukdží navštívil začátkem října konzulát v Istanbulu, aby si vyřídil dokumenty ke svatbě. Podle kamerových záznamů ale budovu už neopustil.

Poslední text novináře Chášukdžího: Arabský svět nejvíce potřebuje svobodu slova

Číst článek

Turecká média tvrdí, že byl brutálně zavražděn, Saúdská Arábie ale odpovědnost za zmizení novináře popírá.

Turečtí vyšetřovatelé tento týden se souhlasem Rijádu prohledali konzulát a ve středu vstoupili i do rezidence konzula. Na místě našli mimo jiné otisky forenzního experta a specialisty přes patologii, jenž patří k 15 podezřelým. Jeho otisky se prý nacházely kolem zásuvky na konzulátu.

Tělo novináře měli rozřezat pilou

Turecká policie už 6. října uvedla, že konzulát ve stejné době jako novinář navštívilo 15 saúdskoarabských úředníků, kteří přiletěli dvěma letadly z Rijádu. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje amerického listu The New York Times prý novinářovo tělo rozřezal speciální pilou.

Turecký deník Hürriyet mezitím ve čtvrtek napsal, že se turecká policie po prohledání konzulátu a rezidence chystá prohledat i les v Istanbulu a farmu v sousední provincii Yalova.

Zmizení saúdskoarabského novináře: Turci prohledali rezidenci konzula, USA chtějí nahrávku výslechu

Číst článek

Zdroj v turecké policii podle webu Al-Džazíra sdělil, že 11 minut dlouhý audiozáznam dokládá, že Chášukdží byl bit, už když vstoupil do budovy konzulátu.

Al-Džazíra s odkazem na své zdroje napsala, že nikdo z 15 podezřelých nepřicestoval do Turecka na falešný pas. Server také s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedl, že osoba blízká Chášukdžímu poskytovala Saúdské Arábii informace od chvíle, kdy přijel do Turecka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme