Novinář Šprongl může opustit Thajsko. Úřady ho zadržely kvůli vojenskému vybavení

Český novinář Radan Šprongl může vycestovat z Thajska. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Reportér byl před měsícem zadržen, protože měl vojenské vybavení. Cestoval s neprůstřelnou vestou a vojenskou přilbou, což thajské zákony zakazují. Hrozilo mu až pět let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Bangkok/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českého novináře Radana Šprongla zadrželi v Thajsku kvůli vojenskému vybavení. Hrozilo mu až pět let vězení

Českého novináře Radana Šprongla zadrželi v Thajsku kvůli vojenskému vybavení. Hrozilo mu až pět let vězení | Foto: archiv Radana Šprongla

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD považuje vyřešení případu za úspěch české diplomacie.

„Jsem rád, že se české diplomacii podařilo zajistit, aby český novinář Radan Šprongl mohl vycestovat ze země bez jakýchkoliv dalších podmínek," uvedl Zaorálek. Ocenil také vstřícnost thajských úřadů.

Administrativní proces ke Špronglovu případu ještě není u konce, novinář už je však na cestě z Thajska. „Administrativní proces zastavení případu ještě probíhá," uvedla pro ČTK Irena Valentová z resortu zahraničí. S ohledem na citlivost informací ministerstvo další podrobnosti nesdělilo.

Novinář Šprongl na sociálních sítích poděkoval českému ministerstvu zahraničí a Evropskému parlamentu za pomoc. „Děkuju české diplomacii. Po mnoha jednáních! 5 tejdnů! Neuveřitelný!" napsal mimo jiné Šprongl.

Případ zadrženého českého novináře v Thajsku

Český novinář Radan Šprongl se po týdnu v Bangkoku vracel zpátky do Iráku, kde chtěl natáčet další reportáže. Při nástupu do letadla ho ale koncem května zadržely thajské úřady, následně ho po zaplacení kauce zhruba 70 tisíc korun propustily a vyšetřovaly na svobodě.

Český novinář zadržený v Thajsku: Není to příjemné, když vám tu hrozí pět let za mřížemi

Číst článek

Problém byl v novinářské výstroji do válečných oblastí, kterou měl Šprongl v odbaveném zavazadle.

„Nechal jsem si při nástupu do letadla odbavit helmu a neprůstřelnou vestu. Při nástupu do letadla mi bágl vyndali. Nejdříve mi nabídli, ať odletím bez toho, což do Iráku bez helmy a vesty nepojedu, takže jsem tam zůstal a nevěděl, co se děje," popsal již dříve Šprongl pro Radiožurnál.

„Řekli, že to je převážení vojenského materiálu a to je v Thajsku trestné. Že můžu dostat pět let a musím čekat na soud," doplnil.

„Měl s sebou neprůstřelnou vestu a přilbu, které při příletu do Thajska nedeklaroval. Bohužel nedeklaroval je ani při odletu. Pokud by došlo k soudu, mohl být tento čin klasifikován jako ilegální převoz vojenského materiálu," potvrdila před časem Radiožurnálu Valentová.

Šprongl byl v podobné situaci jako britský novinář, kterého ze stejného důvodu thajské úřady zatkly o několik dní dříve.

Jacket too tight! Operation goes on today! #mosuloffensive #iraq #reporter #war #warjournalism

Příspěvek sdílený Radan Sprongl (@radan_sprongl),

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme