‚Cítím bezprostřední nebezpečí, že jsem na řadě.‘ Letos již devátý mexický novinář přišel o život

Od začátku letošního roku byl v Mexiku zavražděn už devátý novinář. Nejnovější obětí se stal veterán profese Luis Enrique Ramírez, který naposledy pracoval jako sloupkař listu El Debate. S odvoláním na místní úřady a organizaci Reportéři bez hranic o tom v pátek informovala agentura AFP. Násilí proti zaměstnancům místních médií vyvolalo mezinárodní kritiku.

Mexiko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luis Enrique Ramírez

Mexický novinář Luis Enrique Ramírez pracoval jako sloupkař pro noviny El Debate | Foto: Fuentes Fidedignas | Zdroj: Reuters, Koláž iROZHLAS

Ramírezovo tělo nalezly bezpečnostní složky v černém pytli a zabalené v igelitu ve čtvrtek u silnice ve státě Sinaloa na severozápadě země.

Zavražděný novinář byl podle jeho domovského El Debate uznávanou osobností i mimo stát Sinaloa, prošel redakcemi několika velkých mexických novin.

Mexické úřady objevily 16 mrtvých těl, jedná se zřejmě o oběti střetů mezi drogovými kartely

Číst článek

Juan Vásques z lidskoprávní organizace Article 19, která se zabývá svobodou tisku, agentuře Reuters řekl, že Ramírez byl již dříve vystaven „agresi“.

„Cítím bezprostřední nebezpečí, že jsem na řadě. Zapadám do určitého vzorce (vražd),“ konstatoval Ramírez už před několika lety.

Jeho smrt bude vyšetřovat federální vláda ve spolupráci se státními a místními orgány, napsal mluvčí prezidenta na twitteru. Uvedl také, že se „posílí bezpečnostní opatření pro novináře“.

Organizace Article 19 vydala v dubnu zprávu, podle níž se násilí proti zástupcům tisku prudce zvýšilo během vlády prezidenta Andrese Manuela Lopéze Obradora. Jen za dobu jeho mandátu bylo zavražděno 34 novinářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme