Novináře, který napadl botami George Bushe, prý týrají ve vězení

Iráckého novináře Muntazera Zajdího, který v neděli hodil boty na amerického prezidenta, prý poté zbili ve vězení. Zlomili mu ruku a žebra a způsobili vnitřní krvácení. V rozhovoru pro BBC to prohlásil bratr zatčeného žurnalisty. Reportér televize al-Baghdádíja dosud nemá přístup k právníkovi, ačkoli se prý k jeho obhajobě nabídly už desítky advokátů z celého arabského světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký novinář hází na tiskové konferenci botu na G. Bushe | Zdroj: ČTK

Osmadvacetiletý Zajdí v neděli na Bushe hodil boty, nazval ho psem a připsal mu odpovědnost za smrt tisíců Iráčanů. Za několik vteřin už byl na zemi, a když ho ochranka vyvlekla ze sálu a ztloukla na chodbě, zbyly po něm jen krvavé čmouhy. O tom, že bezpečnostní složky v Zajdího bití pokračují, zatím nejsou důkazy, jen bratrovo tvrzení.

Po celém světě a zejména v arabských státech mezitím sílí kampaň za jeho propuštění. Muntazer Zajdí je pro řadové muslimy hrdinou, který jim výpadem proti Bushovi promluvil z duše. Hlasy, že se na tiskové konferenci zpronevěřil své profesi a povinné úctě k hostu, zůstávají v menšině. Zatím není jasné, zda a z čeho mohou irácké úřady Zajdího obvinit.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme