Novináře, který napadl botami George Bushe, prý týrají ve vězení

Iráckého novináře Muntazera Zajdího, který v neděli hodil boty na amerického prezidenta, prý poté zbili ve vězení. Zlomili mu ruku a žebra a způsobili vnitřní krvácení. V rozhovoru pro BBC to prohlásil bratr zatčeného žurnalisty. Reportér televize al-Baghdádíja dosud nemá přístup k právníkovi, ačkoli se prý k jeho obhajobě nabídly už desítky advokátů z celého arabského světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký novinář hází na tiskové konferenci botu na G. Bushe | Foto: ČTK/AP

Osmadvacetiletý Zajdí v neděli na Bushe hodil boty, nazval ho psem a připsal mu odpovědnost za smrt tisíců Iráčanů. Za několik vteřin už byl na zemi, a když ho ochranka vyvlekla ze sálu a ztloukla na chodbě, zbyly po něm jen krvavé čmouhy. O tom, že bezpečnostní složky v Zajdího bití pokračují, zatím nejsou důkazy, jen bratrovo tvrzení.

Po celém světě a zejména v arabských státech mezitím sílí kampaň za jeho propuštění. Muntazer Zajdí je pro řadové muslimy hrdinou, který jim výpadem proti Bushovi promluvil z duše. Hlasy, že se na tiskové konferenci zpronevěřil své profesi a povinné úctě k hostu, zůstávají v menšině. Zatím není jasné, zda a z čeho mohou irácké úřady Zajdího obvinit.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme