Novináři do útoku?

Pentagon přislíbil americkým novinářům skutečnou pochoutku. V případě války s Irákem se prý budou moci účastnit výsadků a útoků a budou se moci pohybovat v předních liniích. Tato novinka vzbuzuje pochyby i naděje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americké tanky | Foto: FAS

V předchozích válkách si totiž dával Pentagon záležet, aby novináře držel v uctivé vzdálenosti nebo na informačním provázku. A to počínaje válkou v Perském zálivu před více než deseti lety.

Za války v zálivu Iráčané zaplavovali média obrázky nemocnic a civilních objektů, zasažených zbloudilými americkými raketami a bombami. Jedinou stanicí, která se dostala nejblíže válce, byla americká CNN. Paradoxně však díky tomu, že vysílala exkluzívně z Bagdádu osvětlovaného výbuchy křídlatých raket.

V případě Kosova a bombardování Jugoslávie v roce 1999 se představitelé NATO a Spojených států vyznamenali mlžením a zamlčováním. Naposledy se američtí novináři dostali na druhou kolej loni, když Washington vojensky likvidoval talibanský režim v Afghánistánu.

Existuje však naděje, že tendence k tajnůstkářství vezme tentokrát vezme za své. Pentagon přislíbil stovce reportérů, fotografů a kameramanů horká místa po boku vojáků, aby veřejnost nemusela čerpat odjinud.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme