Novináři do útoku?

Pentagon přislíbil americkým novinářům skutečnou pochoutku. V případě války s Irákem se prý budou moci účastnit výsadků a útoků a budou se moci pohybovat v předních liniích. Tato novinka vzbuzuje pochyby i naděje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americké tanky

americké tanky | Foto: FAS

V předchozích válkách si totiž dával Pentagon záležet, aby novináře držel v uctivé vzdálenosti nebo na informačním provázku. A to počínaje válkou v Perském zálivu před více než deseti lety.

Za války v zálivu Iráčané zaplavovali média obrázky nemocnic a civilních objektů, zasažených zbloudilými americkými raketami a bombami. Jedinou stanicí, která se dostala nejblíže válce, byla americká CNN. Paradoxně však díky tomu, že vysílala exkluzívně z Bagdádu osvětlovaného výbuchy křídlatých raket.

V případě Kosova a bombardování Jugoslávie v roce 1999 se představitelé NATO a Spojených států vyznamenali mlžením a zamlčováním. Naposledy se američtí novináři dostali na druhou kolej loni, když Washington vojensky likvidoval talibanský režim v Afghánistánu.

Existuje však naděje, že tendence k tajnůstkářství vezme tentokrát vezme za své. Pentagon přislíbil stovce reportérů, fotografů a kameramanů horká místa po boku vojáků, aby veřejnost nemusela čerpat odjinud.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme