Minibus s novináři v Karabachu zasáhla střelba, cestující vyvázli bez zranění

Minibus s ruskými a arménskými novináři zasáhla v Náhorním Karabachu dělostřelecká palba. Oznámila to agentura Ria Novosti s tím, že nikdo nebyl zraněn. V dopravním prostředku cestoval podle ní rovněž Američan, kterého agentura označila jako dobrovolníka.

Tento článek je více než rok starý.

Jerevan/Baku (Aktualizováno: 21:31 2. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř po ukončení přestřelky mezi vojáky Arménie a Aterbajdžánu v Náhorním Karabachu

Kouř po ukončení přestřelky mezi vojáky Arménie a Aterbajdžánu v Náhorním Karabachu | Foto: Areg Balayan/ArmGov/PAN Photo | Zdroj: Reuters

Minibus se do palby dostal ve chvíli, když odjížděl z Martakertu. „V blízkosti autobusu zazněl výbuch. Tlaková vlna vyrazila boční okno. Novináři spadli na podlahu. Autobus ještě kousek jel, potom ale padlo rozhodnutí zastavit se a schovat se v úkrytu,“ popsal zpravodaj ruské agentury. Když ostřelování utichlo, novináři se vrátili do města.

V Karabachu byli už dříve zraněni dva francouzští novináři z listu Le Monde. V noci byli přepraveni ze Stěpanakertu do Jerevanu a podle agentury AFP jsou nyní evakuováni do Francie, kde by letadlo s nimi mělo přistát během dneška.

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o horskou enklávu Náhorní Karabach pokračují už šestým dnem. Obě strany tvrdí, že nepříteli způsobily značné ztráty. Současné boje jsou označovány za nejtěžší od 90. let minulého století.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za existence Sovětského svazu a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

V současné době se enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje území za okupované.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme