Novináři na západním břehu Jordánu prý potřebují mikrofon i pistoli

Jedním z nejožehavějších problémů mezi Izraelem a Palestinci je otázka židovských osad. Nejsou to jen stovky tisíc židovských obyvatel usazených do nepřátelského arabského prostředí. Osady hodně nahlas reprezentuje i rozhlasová stanice Aruc ševa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští rybáři | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Desítky izraelských vojáků a policistů utrpěly v posledních měsících zranění na západním břehu Jordánu. Při službě je nezranili Palestinci, ale extremisté z řad židovských osadníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček připravil reportáž o rozhlasové stanici Aruc ševa.

Radikální sionisté považují i tato území obývaná Araby za součást Izraele. V tomto přesvědčení se snaží půl miliónu osadníků utvrzovat rozhlasová stanice Aruc ševa, která v minulosti pirátsky vysílala z lodi ukotvené ve Středozemním moři.

'Moc bezpečně se necítím'

Toto je Izraelské národní rádio, nebo také Sedmý kanál, čili Aruc ševa. Zkrátka osadnická stanice, která si vytkla za cíl pozvedávat morálku Židů na okupovaných arabských územích. Svůj program zahajuje ředitel a přední moderátor stanice Jišaj Fleisher. Vydávám se za ním osobně.

Je před sedmou večer a přijíždím k osadě Bejt El na západním břehu Jordánu. Ze tmy svítí jen vzdálené domy palestinského Rámalláhu. Moc bezpečně se teď necítím. Před třemi hodinami palestinský ozbrojenec jen pár kilometrů odsud nožem zabil izraelského vojáka, který s džípem zastavil na křižovatce. Právě toto prostředí okupovaných území si ale cíleně vybrali ke své práci redaktoři osadnického rádia Aruc Ševa.

"To je moje pistole ČZ vzor 75 vyrobená v Československu. Skvělá devítka vyrobená vašimi lidmi, je to vynikající pistole. Nenosím ji proto, že jsem agresor, ale abych hájil svá práva," říká mi ve své pracovně právě ústřední postava celé stanice, třiatřicetiletý Jišaj Fleisher. Za své hlavní právo považuje tento přistěhovalec z Ameriky žít tady, mezi Palestinci.

"Co se týká nebezpečí... víš, když se dívám na fotografie obětí holocaustu, na těla, která nacisté hrnuli traktorem do jam, tak si říkám, že v Evropě bylo před sedmdesáti lety daleko nebezpečněji. Vlastně se tu vůbec nežije špatně. Musíme být ale tvrdí, bojovat za své zájmy!"

Pirátská stanice vysílala z moře

Dříve muselo rádio usilovně bojovat dokonce proti izraelské vládě. Když před příchodem internetu vysílalo vzduchem, působilo bez licence, jako pirátská stanice. Aby Aruc ševa obešla úřady, měla v 80. a 90. letech studio na lodi ukotvené na moři.

"Pirátské, ilegální vysílání, to jsou trochu silná slova. My jsme prostě chtěli čelit svobodnými informacemi skoro komunistickým idejím, které hlásal tento stát. Z moře jsme vysílali proto, že jsme se nechtěli podřizovat zásahům ze strany vlády," vysvětluje Fleisher.

Mezinárodní společenství považuje západní břeh Jordánu za okupované území, kde má vzniknout palestinský stát. To stanice Aruc ševa odmítá. "Tohle rozhodně není žádné palestinské území, ale Judea a Samaří, součást Izraele. Palestinský stát ať je třeba v Iráku nebo v Saúdské Arábii," podotýká Fleisher.

'Sionistická ideologie prý nakonec zvítězí'

Současná pravicová vláda osadníkům moc problémů nedělá. Kolonisty ale v minulosti silně podporoval i Ariel Šaron, který později jako premiér řekl, že okupace a nadvláda nad Palestinci je nemravná a nařídil vyklizení osad v pásmu Gazy. Co by vysílal Jišaj Fleisher, kdyby jednou došlo i na osady na západním břehu?

"Kdyby přišel příkaz odejít, bránili bychom se třeba občanskou neposlušností. Ale nakonec bychom asi stejně prohráli. Ne na dlouho, protože sionistická ideologie nakonec zvítězí!"

Hlásání podobných názorů považuje i velká část izraelské společnosti za extremismus. Mnozí je ale vnímají jako normu a rozhlasu fandí až ze Zámoří. Po internetu prý stanici sledují statisíce lidí měsíčně.

Jak se ale osadnické myšlenky projevují ve vysílání Aruc ševa? "Naprosto! Naše vysílání chce světu ukázat pravdu o Izraeli. Svět nás vykresluje jako agresora. My jsme přitom malá země a stojí proti nám Evropská unie, americká diplomacie, OSN, arabský svět - ti všichni nám chtějí bránit v úspěchu," dodává Fleisher.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme