Zeman řekl Putinovi, že novináři by se měli likvidovat. Bonmot, hájí výrok mluvčí

Ruský novinář Dmitrij Smirnov na svém Twitteru zaznamenal v Pekingu výrok prezidenta Miloše Zemana, podle kterého by se novináři měli likvidovat. Slova zazněla během jeho setkání s Vladimirem Putinem.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Vladimir Putin během setkání v Pekingu.

Miloš Zeman a Vladimir Putin během setkání v Pekingu. | Zdroj: Profimedia

Video zachytilo oba státníky ve chvíli, kdy přicházejí k přítomným novinářům.

Vzhledem k nízké kvalitě záznamu, kde zvuk výrazně narušuje hluk závěrek fotoaparátů, je rozhovor místy těžko rozeznatelný.

"Jsou tu další novináři? Novinářů je moc, měli by se likvidovat," reaguje podle Smirnova český prezident na počet přítomných žurnalistů.

"Není potřeba je likvidovat, lze je omezit," opáčí na to šéf Kremlu.

„Měl jsem dojem, že prezidentu Putinovi, který chtěl zdůraznit dobré vztahy s hlavou českého státu, to nebylo příliš příjemné. I když - jak víme - Vladimir Putin sám nemá k silným výrokům nikdy daleko," řekl ve vysílání Radiožurnál komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček autenticitu záznamu nezpochybnil. Zemanův výrok označil za vtip.

„Novináři zásadně nikdy bonmoty nechápou. Očekávám teď trapně pohoršené komentáře a rozhořčené reakce politiků, kteří se k médiím rádi lísají," napsal na Twitteru. Více to pro iROZHLAS.cz nechtěl komentovat.

Rusko a média

Rusko je pro novináře jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě. Jen od prvního Putinova nástupu do úřadu prezidenta tam přišlo o život 39 žurnalistů. U 13 z nich není objasněný motiv vraždy.

Zřejmě nejznámější je případ Anny Politkovské, reportérky listu Novaja gazeta a dlouhodobé kritičky režimu prezidenta Putina, kterou zastřelili před jejím domem.

Letos v dubnu v nemocnici zemřel investigativní novinář Nikolaj Andruščenko poté, co ho napadla a ubila skupina neznámých útočníků.

Novináři či bloggeři, kteří píšou články kritické vůči vládě, čelí fyzickému napadaní, případně končí ve vězení. V březnu třeba policie zatkla 11 reportérů, kteří informovali o protestech proti korupci.

Organizace Reportéři bez hranic zemi v aktuálním Indexu svobody tisku zařadila na 148. místo ze 180 (Česku patří 23. příčka).

Putin Zemanovi v Pekingu děkoval za rozvoj vztahů. Ladili listopadovou návštěvu Moskvy

Číst článek

Návštěva v listopadu

Prezidenti spolu jednali zhruba hodinu, a to na okraj pekingské konference o vybudování novodobé Hedvábné stezky spojující Čínu s většinou Asie, Evropy a Afriky.

Hovořili spolu o listopadové návštěvě Ruska i o ekonomice. Putin Zemanovi poděkoval za rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme