Novináři v BBC stávkují proti propouštění, řadu pořadů nahradily reprízy

S omezenými službami veřejnoprávní BBC dnes musejí počítat britští diváci a posluchači. Místo některých prestižních pořadů stanice nabízejí jen reprízy. Zaměstnanci a spolupracovníci BBC se totiž rozhodli radikálně bránit pracovní místa i stávající kvalitu vysílání a novinářské práce a vstoupili do 24hodinové celonárodní stávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC - The British Broadcasting Company. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Zaměstnancům vadí především plánovaná reorganizace. Při ní chce BBC během pěti let propustit 2000 lidí.

Členové odborového svazu Národní unie žurnalistů se také obávají, že se propouštění projeví negativně na kvalitě programů BBC. Žádají zastavení škrtů po dobu šesti měsíců a vyjednávání s novým generálním ředitelem BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce v britské BBC informoval zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Do protestu se zapojilo několik tisíc zaměstnanců včetně moderátorských hvězd, jako jsou Fiona Bruceová nebo Jeremy Paxman. Jeho zpravodajský pořad Newsnight se dnes možná nebude vůbec vysílat.

I některé další pořady dnes hledají diváci a posluchači BBC ve vysílání marně. Na BBC Radio 4 nezačal v 6 hodin ráno tradiční blok s názvem Today. Kromě zpravodajských relací se hrají nejrůznější reprízy. Podobné je to i v případě BBC Radio 5 Live. První televizní kanál pak neodvysílal tradiční snídani.

Protestní akce, která potrvá do 23 hodin a 59 minut se těší velké podpoře novinářů slavné instituce. Solidaritu s kolegy vyjadřují i velké hvězdy BBC. V řadě regionálních studií se v moderátory a zprávaře museli nouzově změnit šéfredaktoři a editoři.

Odborová organizace Národní unie žurnalistů také obvinila některé členy managementu BBC z nátlaku na externí spolupracovníky, že by jejich účast na stávce mohla ovlivnit další pracovní zařazení.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme