Novináři vyzývají Rusko k prošetření všech vražd mediálních pracovníků

Mezinárodní výbor na ochranu novinářů vyzývá Rusko k novému prošetření všech vražd pracovníků médií za poslední roky. Organizace ve své nové zprávě konstatuje, že za uplynulých devět let bylo zavražděno, zabito v zónách konfliktu či zemřelo za podivných okolností 20 žurnalistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sestava mikrofonů pro mluvené slovo | Foto: Pavel Šaman

Přitom jen v jednom případě došel soud k závěru, že vražda souvisela s profesí novináře. Experti mezinárodní organizace varují, že se Rusko v počtu vražd novinářů staví po bok Somálsku, s nímž zaujímá třetí místo v celosvětovém žebříčku po Iráku a Filipínách.

Mezinárodní výbor cituje řadu případů, kdy byli zavražděni novináři, kteří zveřejňovali materiály kritické vůči vlivným osobám v ruské vládě, průmyslu, orgánech činných v trestním řízení či kriminálních kruzích.

A apeluje na ruské úřady, aby znovu otevřely vyšetřování. Oficiální místa v Rusku ale kritiku nepřipouštějí - generální prokuratura naopak tvrdí, že podle jejích statistik vyšetřovatelé v posledních letech odhalili pozadí většiny vražd.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme