Novináři z ABC přijdou kvůli rozhovoru s Basajevem o akreditace v Rusku

Kvůli rozhovoru s vůdcem čečenských separatistů Šamilem Basajevem přijdou novináři z americké televizní stanice ABC o své akreditace v Rusku. Rozhovor s Basajevem odvysílal kanál ABC i přes ostré protesty ruské strany minulý čtvrtek. Ruské ministerstvo zahraničí proto oznámilo, že novinářům neprodlouží akreditaci pro práci v Rusku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovor se Šamilem Basajevem na americké stanici ABC

Rozhovor se Šamilem Basajevem na americké stanici ABC | Foto: AFP

Prezident americké stanice ABC David Westin ve svém prohlášení napsal, že žádná vláda, tedy ani ta ruská, nemůže bránit jeho televizi nabízet plné a přesné zpravodajství. Proto doufá, že ruská strana časem přehodnotí své stanovisko o neprodloužení akreditace novinářům z ABC působícím v Rusku.

Rozhovor s Basajevem vysvětlil tím, že úkolem sdělovacích prostředků je informovat také o událostech, které můžou být spojené s terorismem nebo protizákonným aktem. Divák má totiž právo se zorientovat i v těchto situacích.

Vláda Spojených států dodala, že nemá žádné právo donutit televizní kanál ABC nevysílat rozhovor se Šamilem Basajevem, a vyzvala Moskvu, aby udržovala kontakty se všemi novináři. Podle posledních informací už ale stanice ABC v Moskvě své zastoupení několik měsíců nemá. A to kvůli zkrácení rozpočtu. Na seznamu akreditovaných novinářů při ruském ministerstvu zahraničí je pouze jeden redaktor.

Interview s Basajevem natočil pro ABC Andrej Babickyj, novinář rozhlasové stanice Rádio Svoboda se sídlem v Praze.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme