Novináři z ABC přijdou kvůli rozhovoru s Basajevem o akreditace v Rusku

Kvůli rozhovoru s vůdcem čečenských separatistů Šamilem Basajevem přijdou novináři z americké televizní stanice ABC o své akreditace v Rusku. Rozhovor s Basajevem odvysílal kanál ABC i přes ostré protesty ruské strany minulý čtvrtek. Ruské ministerstvo zahraničí proto oznámilo, že novinářům neprodlouží akreditaci pro práci v Rusku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovor se Šamilem Basajevem na americké stanici ABC | Foto: AFP

Prezident americké stanice ABC David Westin ve svém prohlášení napsal, že žádná vláda, tedy ani ta ruská, nemůže bránit jeho televizi nabízet plné a přesné zpravodajství. Proto doufá, že ruská strana časem přehodnotí své stanovisko o neprodloužení akreditace novinářům z ABC působícím v Rusku.

Rozhovor s Basajevem vysvětlil tím, že úkolem sdělovacích prostředků je informovat také o událostech, které můžou být spojené s terorismem nebo protizákonným aktem. Divák má totiž právo se zorientovat i v těchto situacích.

Vláda Spojených států dodala, že nemá žádné právo donutit televizní kanál ABC nevysílat rozhovor se Šamilem Basajevem, a vyzvala Moskvu, aby udržovala kontakty se všemi novináři. Podle posledních informací už ale stanice ABC v Moskvě své zastoupení několik měsíců nemá. A to kvůli zkrácení rozpočtu. Na seznamu akreditovaných novinářů při ruském ministerstvu zahraničí je pouze jeden redaktor.

Interview s Basajevem natočil pro ABC Andrej Babickyj, novinář rozhlasové stanice Rádio Svoboda se sídlem v Praze.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme