Novinářka Sáberíová po propuštění odletěla z Íránu

Americko-íránská novinářka Roxana Sáberíová odletěla i se svými rodiči přes Rakousko do Spojených států amerických. Sáberíovou v pondělí propustily íránské úřady z vězení. Původně tam měla strávit osm let za údajnou špionáž pro Američany. Nakonec ale odvolací soud změnil trest na dvouletou podmínku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roxana Sáberíová | Zdroj: ČTK

To že Teherán umožnil její propuštění a teď i odlet ze země, má dvojí výklad. Advokáti tvrdí, že k mnohaletému trestu nebyl žádný důvod. Některé komentáře ale naznačují, že propuštění bylo jen vstřícným gestem íránského režimu vůči Spojený státům americkým.

Samotná Sáberíová přiznala, že si jako překladatelka kopírovala tajné íránské materiály o válce v Iráku. Potvrdila také, že navštívila Izrael, ačkoli to íránským občanům zákony zakazují.

Advokáti ale Sáberíovou hájí, že šlo jen o zvědavost a nikoli o špionáž. Tvrdí také, že novinářka nikomu ofotografované dokumenty nepředala.

Přečtěte si také:
Novinářka odsouzená v Teheránu za špionáž měla u sebe tajné íránské dokumenty
Íránský soud nařídil propuštění novinářky Sáberíové
Případ Saberiové podruhé
Zahraniční periodika o kauze novinářky Saberiové
Íránsko-americká novinářka obviněna ze špionáže

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme