Novinářka Prokopjevová schvalovala terorismus, uvedl ruský soud. Dostala pokutu 500 tisíc rublů

Novinářka Světlana Prokopjevová podporovala terorismus, uvedl soud ve městě Pskov na severozápadě Ruska. Za to jí vyměřil pokutu 500 000 rublů (164 300 Kč), informovala agentura Reuters. Proces s Prokopjevovou vzbudil kritiku ze strany jejích stoupenců, stejně jako ze strany aktivistů za lidská práva.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářka Světlana Prokopjevová | Zdroj: Reuters

Úřady Prokopjevovou stíhaly za její komentář k předloňskému sebevražednému atentátu na služebnu ruské tajné služby FSB v Archangelsku, při kterém zahynul sedmnáctiletý pachatel a tři důstojníci tajné služby utrpěli zranění.

VIDEO: Policisté zlomili při ruském referendu novináři ruku. Ombudsmanka žádá prošetření

Číst článek

Schvalování terorismu se podle obžaloby Prokopjevová dopustila tvrzením, že si Rusko teroristy „vychovalo samo“. Mladík před útokem na sociálních sítích obvinil FSB z falšování vyšetřování soudních případů.

Prokurátor požadoval potrestat Prokopjevovou šesti lety vězení a čtyřletým zákazem profese. Ona sama proces označila za pokus o atentát na svobodu slova v Rusku.

Prokopjevovou podpořilo více než 30 nezávislých ruských novinářů, proti trestnímu stíhání se ozvala také Evropské komise.

Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch šlo o porušení práva na svobodu projevu nejen Prokopjevové, píše na svých internetových stránkách Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme